Bitcoin 37 bin 700 doların üstüne çıkarak kendi rekorunu bir günde egale etti. Böylelikle kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon doları aştı.

Dün Bitcoin 35 bin doları geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşmış ve yılbaşından bu yana %20 değer kazanmıştı. Şimdi ise bir günde 37 bin 700 doları görerek sadece 24 saat içerisin %7 oranında değer kazandı. Bununla birlikte Bitcoin’in piyasa değeri 700 milyar dolara ulaşmış oldu. Tam bir yıl önceki değeri ile karşılaştırma yapıldığında Bitcoin’in %380 oranında değer kazandığı görülmektedir.

Babel Finance’in yöneticilerinden Simons Chen, bireysel yatırımcılarda bu rekor fiyatı kaçırma korkusunun (FOMO) arttığını belirtti. Chen, kurumsal yatırımcıları nasıl etkileyeceği konusundan CNBC’e “Ocak ayındaki bu boğa koşusu, enflasyondan ve jeopolitik risklerden kaçınmak isteyen fon yöneticilerinin ilgisini çekecektir.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Ayrıca kripto para hizmeti sunan PayPal’in son zamanlarda yoğun bir şekilde Bitcoin ve Ethereum almaya başladığı söyleniliyor.

Bitcoin fiyatının bu derece yükselmesini sağlayan sebeplerden birisi de ABD’deki siyasi gelişmeler olduğu düşünülüyor. Çünkü Senato’da demokratların kazanmış olması yeni teşvik paketleri hazırlayacağı düşüncesini filizlendiriyor. Bunun enflasyon oranını artırırken doları zayıflatması bekleniyor.

tr_TRTurkish