Geçtiğimiz ayın başında aynı şekilde saldırıya uğrayan Bitcoin SV (BSV) blokzincirine yine %51 saldırısı yapıldı. Açıklamalara göre hacker’lar, üç gölge blok zincir oluşturarak geri sarma yöntemi ile işlemleri değiştirmeyi başardı. 

Güvenlik açıklarını rutin kontrolleri esnasında analitik veri sağlayıcısı Coin Metrics fark etti. Şu ana kadar herhangi bir şekilde çifte harcama olup olmadığı hakkında açıklama yapılmadı. Uzmanlar, Bitcoin SV üzerine devam eden saldırıların ağdaki güvenlik açığı yüzünden olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Coin Metrics ağ verileri ürün yöneticisi Lucas Nuzzi şu açıklamada bulundu; “BSV, şu anda çok büyük bir %51 saldırısı ile karşı karşıya… Dünkü saldırıdan sonra bugün de çok ciddi bir hash gücü serbest bırakıldı. Bir düzineden fazla blok yeniden organize ediliyor. Ve zincirin oluşturulan 3 versiyonunda da havuzlarda aynı anda madencilik yapılıyor.”

ABD’nin büyük borsalarından biri olan Coinbase de yaşanan; %51 saldırısından ötürü borsadaki tüm BSV işlemlerini durdurduğunu açıkladı. 8 Temmuz’da ağda yaşanan saldırı nedeniyle; Huobi, OKEx ve Bittrex gibi borsalar anında reaksiyon göstererek BSV işlemlerini durdurmuşlardı.

Saldırının ardından başka borsaların da BSV’yi delist etme olasılığı bulunurken, bun rağmen BSV fiyatınında ciddi bir düşüş yaşanmaması da dikkat çekti. Şu anda fiyat 139 dolardan işlem gören BSV nisan kiilk ödül yarılanmasında yükseliş içinde olduğu için 441 dolara kadar yükselmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish