Bu ayın başında Bitcoin, El Salvador’un yasal para birimlerinden biri haline geldi ve bu süreçte yeni yasal para birimi olan BTC’ye adapte olmaya çalışıyor.

El Salvador’da Bitcoin, federal vergileri ödemek için kullanılabilecek ve işletmeler tarafından da kabul edilecek. Mayıs ayı baz alındığında bir önceki yıla göre 424.000 dolardan 1,7 milyon dolara ulaştı. Yapılan açıklamalara göre, bu kadar büyük transferleri genellikle, yurtdışında çalışan Salvadorlu gurbetçiler yapıyor.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele Bitcoin’i yasal para birimi yapmasının bir sebebi; El Salvador’un 6,5 milyon vatandaşının transfer maliyetlerini azaltmak. Ayrıca banka hesabı olmayanlar, tasarruf hesapları, kredi kartları veya kişisel çekler dahil herhangi geleneksel finansal hizmeti kullanmayan veya bunlara erişimi olmayan insanlara yardımcı olacağını düşünmekte.

Başkan Nayip Bukele jeotermal enerji oluşturmak için ülkenin aktif yanar dağlarından yararlanılabileceğini de açıkladı. Ayrıca devlete ait enerji şirketi olan LaGeo’nun tesislerinin, kripto para madenciliğinde kullanılabileceğini belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish