VanEck şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusu geçtiğimiz hafta reddedilmişti. Ancak BTC kontratlarına dayalı olan ETF’i 16 Kasım Salı günü, dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsalarından CBOE’de listelenecek.

CBOE’nin yaptığı açıklamaya göre; borsanın internet sitesinde VanEck Bitcoin Strateji EFT’sinin “XBTF” koduyla işlem görmeye başlayacak. VanEck’in vadeli BTC ETF’si ise ABD’de işleme açılacak üçüncü vadeli BTC ETF’i olacak.

Daha önce, ProShares BTC Strateji ETF’i, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) listelenmişti. Hatta ilk günde 1 milyar dolarlık rekor bir işlem hacmine ulaşmıştı.

ProShares’i günler sonra Valkyrie şirketinin Bitcoin vadeli ETF’si devreye girdi. Bu ETF de Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); spot BTC ETF’sine için ilgili durmasa da vadeli Bitcoin ETF’lerine ise yeşil ışık yakıyor. 

Öte yandan piyasada daha büyük bir heyecan beklenen bir spot BTC ETF onayı hakkında SEC’nin; böyle bir onayı kısa vadede vermeyeceği yönünde. VanEck’in başvurusuna geçtiğimiz günlerde ret kararı gelmişti. 2022 yılında spot BTC ETF’sinin ABD’de işleme açılması yönünde.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish