Geçtiğimi günlerde yaşadığı düşüşlerden sonra Bitcoin ve kripto para piyasası görünür bir biçimde toparlanmaya başladı.  30 Mayıs Cumartesi günü Bitcoin 9.700 dolara kadar yükseliş sergileyen Bitcoin’de sonrasında birkaç puanlık düşüşler görüldü.  Ethereum da önemli bir adım attı ve hafta sonu 24 saatlik zaman dilimde  %10’dan fazla yükseliş kaydetti.

Gerçekleşen bu iyileşme süreci birçok traderi boğa koşusunun yaşanacağına inandırmaya yetti. Fakat kilit bir indikatör Bitcoin ve kripto paralar için sell-off sürecinin kapıda olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin ve Altcoinlerde Sell-off Zamanı mı?

Ünlü bir trader aşağıda yer alan görüntüyü paylaşarak Bitcoin, Ethereum ve Chainlik gibi kripto para birimleri için sell-off sürecine girildiğini ifade etti.  Trader açıklamasında, varlıkların bir kısmının sell-off sürecine girecek olsalar bile çoğunun haftalık en yüksek seviyelerini göreceğini fakat %80’inin sağlam bir görüntü çizdiğini dile getirdi.

Satış kurulumları, görüntüdeki tüm varlıların Tom Demark Sıralı “8” mumu basıyor gerçeğiyle gösteriliyor. Tom Demark Sıralaması, bir varlığın trend içerisinde kırılma noktasına yakın olduğunda “8”, “9” ve “13” mumları oluşturan zamana dayalı bir gösterge olarak ifade edilmekte. Bitcoin ve diğer üst düzey kripto para birimleri, bu “mükemmel satış kurulumunu” önemli direnç seviyelerinin altında oluşturuyor.  Bu durumun özellikle de BTC için çok önemli olduğu belirtiliyor.  Bitcoin şu anda 10.000-10.500 $ direncinin birkaç yüz doları altında, 9.500 dolar düzeyinde seyrediyor.  Bu seviyelerde ret cevabı ile karşılaşacak olmak boğalar için felaket bir durumun yaşanması anlamına gelebilir. Böylesi bir durumun yaşanması BTC’nin bir makro zaman çerçevesinde daha düşük bir yükseklik seviyesi oluşturduğu anlamına gelir. Son bir sene içinde şahit olunduğu gibi, ardışık düşük seviyeler, makro düşüş trendini akla getiriyor.

Temeller BTC’nin Lehinde

Temeller, yukarıda betimlenen düşüş yönlü teknik analizine  rağmen, boğaların lehinde yer almaktadır. Blockchain analitik firması Glassnode  yaptığı açıklamada dolaşımda bulunan yaklaşık 18.5 milyon BTC’nin % 60’ının bir seneden fazla bir süre içinde hareket etmediğini ve yatırımcının HODLing davranışını giderek arttırdığını tespit etti.

Yaşanan bu durum en son 2017 yılında BTC’nin 1.000 dolardan 20.000 dolara doğru yükselişine doğru giden aşamadan hemen önce yaşanmıştı. Buna ek olarak, Çin yuanı yaptırım ve geri çekilme beklentileri üzerine ABD  doları karşısında düşüş göstermeye devam etti. Tepki, anakara Çin hükümetinin Hong Kong’a yeni bir güvenlik yasası dayatma sürecine başlamasından sonra geliyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish