Bitcoin ve kripto para birimleri için vergilendirme hamlesi yapıldı. 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda kripto varlıkların vergilendirilmesine ilişkin çalışmalardan söz edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı ortaklığında hazırlanan Orta Vadeli Program, Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanarak dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

29 Eylül tarihinde, 31259 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3030 sayılı  Cumhurbaşkanlığı kararında, “sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek” açıklaması  yapıldı.

Yapılan açıklamada kripto para birimlerine yönelik doğrudan ifadeler kullanılmamış olsa da, verilen bilgilere göre dijital olarak satılabilen ve transfer edilebilen sanal varlıkların vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdüreleceği vurgulandı. Orta Vadeli Program’ında sanal varlıklar ile yapılan suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik çalışma olduğu belirtilmiş ve yer alan bilgilere göre bu işlemleri önlemek adına özel bir takip mekanizması oluşturulacağı açıklanmıştır.

Türkiye bu konu hakkında vergilendirme çalışması yaparken ayrıca dijital para çalışmalarını da sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2019 yılı 11. Kalkınma Planı’nda da Türkiye’nin kendi merkez bankası dijital parasını (CBDC) üretmeyi planladığına yer vermişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da geçtiğimiz günlerde dijital para konusunda Ar-Ge çalışmaları için uzman yardımcıları aradığını duyurmuştu.

tr_TRTurkish