Güney Kore hükümeti Bitcoin ve kripto paraların vergiye tabi olması için planlamalara başladıklarını ve 2023 yılında vergilendirmenin olacağını açıkladı.

Güney Kore’nin yerel haber ajansı AsiaToday tarafından yapılan haberde Güney Kore’nin Ekonomi ve Maliye Bakanı 2023 yılı itibariyle kripto para birimlerinden elde edilen kazanç yıllık 50 milyon wonu aşarsa %20 oranda vergi uygulanacağını bildirildi. Ayrıca bu vergilendirme oranı kazanca göre değişiyor. Örneğin 300 milyon won kazanç elde ediliyorsa vergi oranı da %25’e yükseliyor.

Güney Kore’deki bu kripto paralar için vergilendirme planı öncelikle 2021 yılının Ekim ayı olarak düşünülmüş daha sonra 2022’nin Ocak ayına ertelenmişti. Dünya ortalamasına bakıldığında Güney Kore, kripto para birimlerine hızlı adapte olan ülkelerin başında yer alıyor. Güney Kore wonu, dolar – avro ve yenden sonra Bitcoin (BTC) ile en çok işlem gören itibari para olarak biliniyor. Ayrıca dünya çapında bilinen lider konumundaki kripto para borsalarının merkezi Güney Kore’de bulunuyor. Fakat bu planlanan vergilendirme sisteminin ülkenin kripto para sektörüne negatif etkide bulunmasından endişe ediliyor.

tr_TRTurkish