İspanya Merkez Bankası, bitcoin ve ether fiyatlarındaki yükselişten örnek vererek kripto para yatırımcılarına uyarını uyardı. İnsanlara piyasadaki bu hareketlilik ve belirsizlik hakkında dikkat etmelerini söyledi.

Bu hafta bitcoin’nin fiyatı 48 bin dolar ether ise 1800 doları aşarak rekor kırdı. Kripto paraların birimlerinin bilinirliği artarken, İspanya Merkez Bankası bir bildiri yayınlayarak yatırımcıları uyardı. 9 Şubat tarihinde bir bildiri yayınladı. Buna göre kripto para piyasasının karmaşık ve volatil olduğunu belirtti.

Listenin en başında bitcoin olmak üzere 7 binden fazla kripto para vardır. Dünya üzerindeki birçok ülke kripto paraları kullanıyor. Buna rağmen henüz bu dijital yatırım araçlarının regülasyon yoktur. Bu sebeple İspanya Merkez Bankası, kripto paraların yasal birer ödeme aracı olarak görmedikleri açıkladı. Ayrıca bir merkez bankası veya kamu kuruluşu tarafından desteklemeyeceğini ve tüketici hakları kapsamında ele alınmayacağını belirtti.

İspanya Merkez Bankasının üstünde durduğu diğer risk unsurları ise Avrupa birliği henüz regüle etmediği için bitcoin veya kripto para birimlerinin yeterince güvenli olmadığına ilişkin. Menkul kıymet piyasalarında mekanizma vardır. Fiyatlar ise buna göre belirlenir. Ancak kripto para piyasasında uygun mekanizmalar olmadığı için coin fiyatlarının manipüleye uygun olduğunu belirtti. Ayrıca bireysel ve kurumsal yatırımcının kripto para kullanımı kısıtlı. Bu sebeple likidite açısından yetersiz olacağını öngördü.

tr_TRTurkish