Bitcoin yatırımcıları, geçen günlerde merkez bankasına faiz isteğinde bulunan Donald Trump’ı sert bir biçimde eleştirdi.

Bitcoin (BTC) yatırımcıları, merkez bankasına insanların birikimlerini vergilendirme çağrısında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştiri yağmuruna tuttular. Trump, 11 Mayıs tarihinde paylaştığı gönderisinde Fed üzerinde uyguladığı baskısını yineledi ve bunun faiz düşürme konusunda Avrupa’ya  ayak uydurmaya yardımcı olacağını ileri sürdü.

Trump: “ABD’nin negatif faiz oranına ihtiyacı var”

Avrupa Birliği tarafından, negatif faiz oranlarını ilk olarak 2014 yılında uygulamaya koyuldu.

Trump, şunları söyledi:

“Diğer ülkeler negatif faizden yararlandıkları sürece ABD de bu ‘ÖDÜLÜ’ kabul etmelidir. Büyük sayılar!

Negatif faizler, bankalardan  -bu sebeple birikimcilerden- para saklamaları adına ücret almayı ifade ediyor. Fed başkanı Jerome Powell, negatif faize karşı olduğunu dile getirdi ancak geçtiğimiz ay içerisinde eski bir yetkili, ABD’nin faiz oranlarını tarihte ilk kez negatif bölgeye dahil etmek için görüşmelere başladı.  Eski Minneapolis Merkez Bankası başkanı Narayana Kocherlakota, “ABD Merkez Bankası, tarihte ilk kez faiz oranlarını sıfırın altına düşürerek derinleşen resesyon ile mücadele etmelidir.” diye açıkladı. Bitcoin kullanıcı kitlesi, birikimleri vergilendirmenin korona virüs salgınından bu yana giderek kötüleştiğini hükümetin daha küçük oyunculardan alarak büyük şirketlere yadım yaptığını ileri sürdü.

Yasal Para Tasarruf Edenleri Zor Durumda Bıraktı

Bitcoin’in 3.cü blok ödülü yarılanması ile para arzını “ sağlamlaştırdığı” ve enflasyon oranını yüzde 1,8’e düşürdüğü gün yapılan bu açıklamalar üzücüydü. Kripto para destekçileri şaşırtmayan bir biçimde başkanın taleplerini pek ciddiye almadı. Kripto Borsa Gemini’nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss, “Fed kontrollü bir Weimar stratejisi izlerken Bitcoin üçüncü yarılanmasını tamamladı.” diye yanıtladı.

Bitcoin’e karşıtlığı ile tanınan altın yatırımcısı Peter Schiff bile öneriyi umursamadı. “Negatif faizler bir ödül değildir. Tasarruf edenlerden borçlulara servet aktarımıdır.” diye yanıtladı.

Leave a comment

tr_TRTurkish