Dünyaca tanınan yazar, Bitcoin için “Halkın parası” ifadesini kullandı ve Z nesli için “normal bir ödeme aracı” olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl Z kuşağı üzerinde yapılan araştırmalar sonucu kripto para birimlerine olan ilginin yüzde 50’nin altında kaldığı görülmüştü. Business Insider tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen ankette, Z kuşağına  yönlendirilen “ Yakın bir zaman kripto para birimi satın almayı planlıyor musunuz?” sorusuna %48’ten az olumlu yanıt gelmişti. Fakat bu durum değişti ve gençler arasında artık ilgi ile karşılanan Bitcoin için olumlu bir hava esmeye başladı.  

Son aylarda dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisinin  başlangıcından bu yana dünyanın büyük kısmında finansal varlıklar, tahviller, hisse senetleri ve itibari para birimleri önemli bir ölçekte değer kaybetti. Devam eden süreçten kaynaklı kriz gün geçtikçe daha da derinleşiyor bu da yeni neslin Bitcon’in gerçek değerini anlamasına neden oluyor.

Çok satanlar arasında yer alan “Poor Dad, Rich Dad (Fakir baba, Zengin Baba)” kitabının yazarı Robert Kiyosaki,   sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden ilettiği mesajlarda art arda iki gün boyunca Bitcoin’den bahsetti.

Twitter’da paylaşılan  mesajlar şöyleydi.  Robert İlk mesajında Bitcoin’i “halkın parası” olarak adlandırdı.  İkinci mesajında yeniden Bitcoin’den bahsetti ve  ABD dolarının değerini düşüren yaygın para baskısı nedeni ile insanların “altın (tanrının parası) veya Bitcoin (insanların parası)” biriktirmeleri gerektiğini ifade etti.

Sosyal medya platformunda paylaşılan bu yazılar viral hale dönüştü  ve birçok kişi Robert’a Bitcoin’in gerçek amacını duyurduğu ve kişilerde farkındalık yarattığı için teşekkür etti. Gelen yanıtlar arasında dikkat çeken ise Bitcoin’ in X ve Z nesli için bir emeklilik fonu olarak görülmesi gerektiği idi. Bu durum, farklı nesillerin olan krize karşı nasıl tepki verdiklerini göstermesi açısından pek çok kişi için yol gösterici olarak ifade edildi.

“Bitcoin gençler için yeni norm oldu”

“In Bitcoin We Trust”ın editörü Sylvain Saurel, Y ve Z nesillerinin Bitcoin hakkında olumlu düşünceler beslediklerini kabul ediyor. Bu hafta “The Startup” için kaleme aldığı blog yazısında, Bitcoin’in milenyum nesline “özgürlük hissi” yaşattığını belirtti.

Sylvain, Z neslinin akıllı telefon üzerinden yapılan ödemeleri norm olarak görme olasılığının daha yüksek olduğuna ve Bitcoin’i bir an bile düşünmeden kullanabileceklerine inanıyor. Şöyle söylüyor:

“Mevcut para ve finansal sistemin neye benzediğini merak edenler şoke olmaya hazırlansın. Önceki nesiller, birkaç kişinin sistematik olarak benimsedikleri bir değerin, insanların çoğu tarafından nasıl kabul edilebilir hale geldiği gerçeğine inanmakta zorlanacaklar.”

tr_TRTurkish