Ayın son Cuma günü, eski finansal sistemin ve yeni oluşan varlık piyasasında bulunan boğalarla ayıların daha yoğun bir biçimde dikkate alındığı bir zamandır.

Vadeli işlemlerin süresinin dolması, özellikle Çarşamba günü, saat 16.00’da veya 21.00 Londra saatinde, sadece en likit olmayan borsada, örnek vermek gerekirse Gemini’de vadeli işlemlere yazdırılan milyon dolarlık bahislerinden para kazanmak için fiyatı hareket ettirmesi gereken belirli manipülatörler tarafından dikkate alınıyor.  Kavram basit ve her iki biçimde de çalışabilir. 1000 Bitcoin, fiyatı yavaşça hareket ettirmeden tercihen yavaşça satın alabilirsiniz, ve akabinde vadeli işlemlerinizi shortlarsınız, devamında Cuma günü 16.00 Londra saatinden önce piyasaya satabilirsiniz.

Plan Nasıl?

Muhtemelen piyasa manipülasyonu önbelleğe alırsa, çok para kaybetmenizi sağlayacak başka aktörlere sahip olabilirsiniz.  Varsayalım ki planınız satış ve short pozisyonu almaktı. 1.000 Bitcoin sattığınız anda Jo balina, 10 bin dolara BTC için hazırlık yapabilir. Bu durumda kimin kazanacağı sorusuyla bir balina savaşına inilebilir: sınırsız fiat para bankacıları ya da 21 milyon Bitcoin savaşı mı? Cevap; bu fiyatta kimin daha fazla olduğuna bağlıdır, eğer ki amaç fiyatı düşürmekse , burada bulunan fiat önemsiz olacaktır.  Bunun sebebi, fiyatın spor borsalara göre ayarlanmasıdır, buna bağlı olarak bunları satmak için Bitcoinlerinizin olması gerekiyor. Bu paralar çoğunlukla Bitcoin hodlerlarının elinde olduğundan, bir noktada Wall Street’in vazgeçeceğini long pozisyonuna  geçeceğini düşünülebilir.

BTC Adına Yeni Seviyeler mi?

Bitcoin uzun bir zamandır bu seviyede hiç takılmadı. 2018 yılında inerken, 10.000 seviyelerinde durmadı. 14.000 $ seviyesine ulaştıktan sonra 2019’da sadece bir hafta süresince bu seviyelerde kaldı. Açıkça görülebileceği gibi zorlu barikatlar oluşturdular, ancak boğalar bir boğa gücünün gerekli olup olmadığı veya duvarla karşılaşılabilecek bir ilerleme olup olmadığı noktasında kararsız durumdalar. Ancak açık olan şu ki, umut geri döndü ve hatta iyimserlik söz konusu. Piyasa muhtemelen hamlenin bir aşağı gidişle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını düşünüyor. Ama böyle bir hissiyat söz konusu olsaydı short pozisyonlar öne çıkacaktı. Açıkçası fiyat istediği her şeyi yapabilir, ancak 10 saniyede Fed’in bastığı dolarların Wall Street veya başka herhangi bir kişinin hilesi olmaksızın piyasayı etkilemesini bekleyebilirsiniz.

Leave a comment

tr_TRTurkish