Türkiye’de bu yıl içinde yüzde 20 değer kaybeden liraya olan güven azalmaya devam ediyor. Bitcoin’e güven ise artış gösteriyor.
Enflasyonun yükselmesi, halkın liraya olan güvenini yitirmesine sebep oluyor.

14 Ağustos tarihinde Reuters’ta yayınlanan haberde vatandaşın elindeki lira birikimini dolar ve altına dönüştürdüğü görüldü. Piyasa müdahaleleri ve hükümetin parasal istikrarın yolunda olduğuna dair açıklamaları, halkın liraya güvenini tekrardan sağlamakta yeterli olmuyor. Olağan durumda yüzde 11,8 enflasyon, bankaların birikim hesaplarına sunduğu faiz oranlarını geçti.

Hükümet; 2020 senesinde yüzde 20 değer kaybeden liraya olan güveni yeniden kazanamazsa daha fazla panik satışı olacağı bekleniyor. Türkiye ekonomisi genellikle ithalata dayanıyor. Küresel salgın sonrası enflasyon kötü durumundan daha da kötüye doğru gitti ve ödemeler dengesi krizine neden olarak para birimini daha da zayıflatabilir.

Bitcoin Tercih Ediliyor

Lira benzeri yasal paralar enflasyon sebebiyle değer kaybetmeyi sürdürmeye devam ederken Bitcoin’in piyasa değeri, Bank of America ve Yeni Zelanda dolarının piyasa değerini aştı. Yerel borsa BtcTurk’un İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkeziyle yaptığı araştırmaya göre Covıd-19 salgını sırasında Bitcoin’e olan güven yüzde 23 artış gösterdi. Türk kullanıcılar arasında ise Şubat 2019’dan bu yana iki katına çıktı.

Leave a comment

tr_TRTurkish