Öncü finans kurumlarından Bitcoin’e destek verenlerin kârlarında artış oldu.

427 milyar dolarlık varlığı yöneten en büyük ilk beş İsviçre bankasının yaptığı açıklamada, son iki çeyrekte kârlarının 524 milyon dolar artış sağladığı belirtildi. Bankalar, ABD ve Avrupa’daki ticaret gelirlerindeki artan orandan gayet memnun.  Julius Baer, kârının 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 34 oranında arttığını dile getirdi. Bankanın kâr artışı, Ocak ayı içerisinde Bitcoin (BTC) gibi dijital varlıklar için saklama hizmeti sunmasıyla aynı zamana denk geliyor. 

Bankacılık Gelirlerinde Genel Bir Artış mı, Yoksa Bitcoin Entegrasyonu mu?

Piyasada söz sahibi bankaların 2020 yılının ikinci çeyreğinde büyük bir artış ivmesi yakaladıkları açıkça görülüyor. Salgının sonrasında ekonomik önlem paketlerinin devreye girmesi, borsada panik satışlarına ve FOMO heyecanına sebep oldu.  Hisse senetleri istemlerinde çok net bir artış oldu. Özellikle bankaların ticaret departmanları gelirlerin artmasına neden oldu. Örnek vermek gerekirse; JPMorgan, 2020 yılının iki çeyreğinde 4,7 milyar dolar net gelir elde etti, bu tutar ABD yatırım bankasının tarihteki en yüksek çeyreklik geliri olarak açıklandı. Diğer bankalarda yaşanan artış gibi Julius Baer’in kârındaki artış da büyük ihtimalle Nisan ayının başından itibaren artan bireysel ticaret işlemlerinden kaynaklanıyor.  Bitcoin Mart ayından Mayıs ayına kadar yüksek volatilite kaydederken, Haziran ayından beri oldukça düşük volatilite gördü.

Büyük düzeltme sonrası iki ay içerisinde Bitcoin, 3.600 dolardan 10.440 dolara doğru yüzde 190’lık ralli gerçekleştirdi. Julius Baer, Ocak ayında dijital varlıklara destek vermeye başladığı zamandan beri Mart ile Mayıs ayları arasında Bitcoin’in fiyat oynamalarından yararlanmış olabilir.

Bankalarda Kripto Desteği Artabilir

2020 yılı başlarından itibaren, giderek artan sayıda büyük finans kurumu Bitcoin borsalarına destek vermeye başladı.  JPMorgan Chase, müşterileri arasında Coinbase ve Gemini’yi ekledi. Bu durum büyük çaplı bankaların yeni varlık sınıfını benimsemeye başladığını ifade ediyor. Geçmişte JPMorgan CEO’su Jamie Dimon için “gerçek bir olgu” değildi. Julius Bear ve JPMorgan gibi kripto paraya yakın bankaların kârındaki artış, kurumsal talebin artmasının ve Bitcoin’in alternatif bir varlık sınıfı olarak kabulünün göstergesi olarak tanımlanıyor.    

Leave a comment

tr_TRTurkish