İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paralara yasak getirilmesini öngören madde; Avrupa Birliği’nin Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesinden (MICA) tamamen çıktı.

Yaklaşık 10 gün önce reddedilen yasa için tekrardan oylama yapılması talebi için yeterli imza toplanamadı. Böylece PoW yasağı seçeneği gündemden düşmüş oldu. MICA raportörü Stefan Berger de son kararın resmiyetini bildirerek; “PoW yasağı olmayacak” dedi.

Süresi Dün Akşam Doldu 

Oylamanın ardından, istedikleri tasarı geçmeyen grupların, bir genel oylama talebinde bulunma hakları bulunuyordu. Ancak o süre dün akşam itibariyle doldu. İlgili regülasyon, yeterli imza toplanamadığı için MICA gündeminden tamamen düştü.

“MICA’nın Dışında Kaldı ama Tartışma Sürecek”

10 gün önceki oylamada önemli bilgiler veren Berlin merkezli DeFi şirketi Unstoppable Finance’in yöneticisi Patrick Hansen ise Twitter üzerinden şu açıklamalarda bulundu;

“AB Parlamentosu’ndan iyi haber geldi. Maddenin, AB Komisyonu / Parlamento / Konsey üçlüsüne gitmeden önce son bir kez değiştirilmesi için deneme yaptılar ama oy toplayamadılar. Sonuç olarak İş Kanıtı yasağı için, toplu bir oylama yapılmayacak ve bu konu MICA düzenlemesinden tamamen çıkmış oldu. Bu büyük bir rahatlama getirecek ancak İş Kanıtı sisteminin ve madenciliğin sürdürülebilir olup olmadığı tartışılmaya devam edecek. Özellikle yaklaşan veri merkezi düzenlemesi bağlamında bu tartışmalar sürecek.”

Hansen, 15 Mart’taki ret kararının ardından “Yeşiller ve Sosyalistler” tarafından oluşan kaybeden grubun, toplu bir oylama konusunda isteksiz kalacağını belirtmişti. Hansen, kararın toplu oylamaya götürülmesinin zor olduğunu, çünkü bu durumun tüm MICA düzenlemesini geciktireceğini ifade etmişti.

“PoW Yasağı Olmayacak”

MICA raportörü Stefan Berger de, son kararın resmiyetini Twitter hesabından duyurdu. Berger;

“İyi haber geldi. Görevim sorgulanmıyor. MICA yasağı olmayacak. Bu durumla ilgili AB Komisyonu / Parlamento / Konsey üçlü görüşmelerine gireceğim. AB Parlamentosu, bu konuda hem gücünü hem deinovasyona olan desteğini gösteriyor. Bu teklifin Komisyon ve Konsey tarafından onaylanacağı konusunda iyimserim.”

Berger ayrıca, üçlü görüşmelerin gelecek hafta başlayacağının da ekledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish