Yearn.finance’in yönetim token’ı YFI fiyatı, 13 bin doların üstüne çıkarak Bitcoin fiyatını geride bıraktı.  Merkeziyetsiz finansa olan talebin yoğunlaşmasıyla beraber yükselişe geçen YFI, Binance üzerinde 13,444 dolara yükseldi.

YFI Ağustos ayı başından bu yana sürdürdüğü dikey ralli çevresindeki hissiyat durumu değişiklik gösteriyor. Bu duruma bazı kesimler YFI’ın geri çekilmenin eşiğinde olduğu yorumunu getirirken, bazıları da uzun vadede daha fazla büyüme potansiyeli olduğunu öngörüyor.

YFI Nedir ve Neden Yükseldi?

Yearn.finance, Temmuz ayında geliştirici Andre Cronje tarafından başlatılan bir DeFi protokolüdür. Yearn.finance, Ethereum üzerinde token sahiplerine ağı yönetmek için tüm gücü veren ilk protokoldür.

Blockchain analiz şirketi IntoTheBlock, şunları dile getirdi: “Yalnızca bir ay önce yearn.finance, yaklaşık bin dolar civarında seyrediyordu. YFI, bir ayda on kattan fazla değer kazandı ve bu seviyelere yükseldi. Yearn.finance, Ethereum üzerinde yönetimin tamamen token sahiplerinin elinde olduğu ilk projedir.” Kirpto para araştırmacısı olan Hasu, yearn.finance’in platform olarak kullanıcılara farklı yatırım stratejileri uygulamalarına olanak sağladığını açıkladı: “Yearn’i bilmiyorsanız, onu varlıklarınızı Ethereum blockchain ağında yürütülen farklı düşük riskli yatırım stratejileri arasında dağıtan bir akıllı banka olarak düşünebilirsiniz.”

Yearn.finance’te kilit altında tutulan toplam değerin yükselmesiyle beraber, protokolün yönetim token’ı YFI’ı fiyatı da artış gösterdi. Defipulse verilerine göre yearn.finance’te kilitli tutulan değer 670 milyon doları aştı. YFI diğer tokenlere kıyasla para arzı daha fazla olduğu için yükseliş sağlıyor olabilir.  Tokenin arzı diğer dijital varlıklara oranla az sayı olan 30 ile sınırlı. Bu durumun sonucu olarak YFI fiyatı 12 bin doları aşmış olmasına rağmen piyasa değeri 400 milyon doların altında seyretmekte. YFI, kripto paralar arasında piyasa değeri bakımından 45. sırada yer alıyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish