Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Bitcoin’i yasal para ilân eden Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gönderdiği “uyarı” mektubunun ardından benzer bir adım da CFA Frangı Merkez Bankası’ndan (BEAC) geldi. Kurum, Bitcoin hamlesinin BEAC’nin kontrolünün ötesinde bir para yaratma amaçlı olduğunu ve bunun kötü ve negatif etkileri olacağını belirtti.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para ilân etmesi, bölgede kullanılan CFA frangının kontrolünü sağlayan merkez bankası olan BEAC’nin de dikkatini çekti. Orta Afrika Devletleri Bankası olarak da bilinen kurum, Orta Afrika Cumhuriyeti başkanı Touadera’ya gönderdiği mektup ile Bitcoin hamlesinin hem ülke hem de bölge geneli için kötü ve negatif etkileri olacağını ifade etti.

BEAC başkanı Abbas Mahamat Tolli imzasıyla gönderilen ve 29 Nisan tarihli olduğu görülen mektupta; kurum Orta Afrika Cumhuriyeti başkanı Faustin-Archange Touadera’ya sesleniyor. Ayrıca Bitcoin’in ülkede legal bir para haline getirilmesinin tehlikelerinden bahsediyor.

Mektupta yeni çıkarılan Bitcoin yasasının “çok ciddi ve önemli zararlarının olacağı” belirtilirken, başkan Touadera’ya da “koloni frank” sistemine geri dönmesi talep edilmekte.

Mektupta bu hamlenin, BEAC’nin kontrolünün ötesinde olan bir para sistemi yaratmak ve dolayısıyla da “Fransız koloni para sistemi”ne meydan okumak olarak yorumlanabileceği kaydediliyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ve yaklaşık 5 milyonluk nüfusunun sadece %10’luk kısmının internet ulaşımına sahip olduğu belirtilen Orta Afrika Cumhuriyeti’nde; şu anda CFA frangı denilen ve açılımı Afrika Mâli Birliği Frangı olarak tercüme edilebilecek para birimi kullanılıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish