Bitcoin ve kripto paraların fiyatı dün akşam saatleri itibariyle düşüşe geçti. Kripto paralar arasında lider konumda olan Bitcoin yaklaşık olarak 41 bin dolardan 32 bin dolara kadar geriledi.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) başta olmak üzere birçok kripto paralar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu haftaya ise öngörülen satış dalgalanması ile başlandı. Bitcoin 2 gün önce 41 bin 450 dolardan işlem görürken 32 bin dolar seviyelerine inerek sert bir düşüş yaşadı.  

Kripto paraların toplam piyasa değeri 1 trilyon 115 milyar dolardı. Bugün 920 milyar dolar seviyelerine gerileyerek çok kısa bir sürede 195 milyar dolarlık hızlı bir düşüş yaşanmış oldu.

Bu sert düşüş hakkında İş Piyasalar Uluslararası Yatırım Direktörü Şant Manukyan, “Sert yükseliş karşısında herkes teknik bir satış yapılacağını bekliyordu ve bunun başladığını düşünüyorum” yorumunda bulundu. Ayrıca HSBC’nin kripto para borsalarının gönderdiği parayı kabul etmediği haberi başta olmak üzere tetikleyici birçok haberin de öne sürüleceğini belirtti.

Manukyan Bitcoin’in 31 bin dolar seviyelerine gerilemesinin şaşırtıcı olmayacağını söylerken. Babel Finance’in yatırım ve ‘trading’ genel müdürü Simons Chen ise gördüğümüz yükselişin satış baskısından kaynaklı olduğunu ve 40 bin dolar seviyelerinin kâr etmek için yeterli olduğunu belirtti.

Kenetic Capital’in kurucusu Jehan Chu ise geri çekilme hakkından kripto para alımı için iyi bir giriş noktası olduğu yorumunda bulundu. Singapur merkezli kripto para borsası olan Luno’nun iş geliştirme müdürü Viyaj Ayyar’ın bu sert düşüş hakkındaki farklı bir yorumda bulundu. Ayyar’a göre son dönemlerde yaşanan tüm sert düşüşleri tekrar toparlayan Bitcoin’nin yakın zamanda düzeltme yaparak 44 bin doları göreceği yönünde.

tr_TRTurkish