El Salvador Turizm Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre; ülkede turizm yüzde 30’dan fazla büyüme gösterdi. Yatırımcıların ülkeye olan ilgisi de arttı.

El Salvador Bitcoin ve Blockchain konularında önemli adımlar atarak Bitcoin’i yasallaştıran ve ödeme aracı olarak kullandıran ilk ülkedir. 

Ülkenin Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamada; Blockchain teknolojisinin yaygın kullanımının ülkedeki iş fırsatlarını artırdığından ve dünyanın her yerinden iş turizmi gelirleri elde etmeye başlandığından bahsetmekte.

El Salvador Ekonomisinde Büyüme

El Salvador hükümeti, Eylül 2021’de Bitcoin’i ülke genelinde yasallaştırmış ve Bitcoin’i ABD doları ile birlikte ülkenin yasal para birimi haline getirmişti.

Pazartesi günü (21.02.2022) hükümetin web sitesi üzerinden yaptığı duyuruda; ülkede inovasyon fırsatlarının ve finansal özgürlüklerin arttığından bahsediliyor. Bu avantajlar El Salvador’da canlılığa sebep olmuş.

El Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez, konuya ilişkin şunları ifade ediyor;

“Bitcoin’in yasallaşması sektöre fayda sağladı. İnsanlar Bitcoin’in, ödeme sistemlerinde nasıl işlediğini görmek için bile ülkemize geliyor. Yatırımcılar ise iş fırsatları için girişimlerde bulunuyorlar. Kasım ve aralık aylarına baktığımızda, turizm gelirlerimizin yüzde 30’dan fazla arttığını görüyoruz.”

Kasım ve aralık aylarında ülkeye 1,1 milyon ziyaretçi bekleniyordu. Ancak yapılan açıklamaya göre ziyaretçi sayısı 1,4 milyonu geçmiş. Gelen turistlerin yüzde 60’ı ise ABD vatandaşı.

Yatırımcıların Gözü El Salvador’da

Hükümetin yaptığı duyuruya göre; kripto para kullanımı ülkedeki iş fırsatlarını da artırdı. Dünyanın her yerinden para kazanmak isteyen yatırımcılar, gözlerini El Salvador’a çevirmiş durumda.

El Salvador Başkan’ı Nayib Bukele attığı tweet ile ülkenin gayri safi milli hasılası (GSMH) ilk kez çift haneli oranda büyümüş. Bukele bunun Bitcoin ile yakından ilgili olduğunu düşünüyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish