Milyonları Dakikalar İçinde Sildi

Kripto para borsası BitMEX bir anda kapandı ve Bitcoin 9.900 dolardan çok ani bir düşüş yaşadı ve 9,500 dolara kaydı.  Web sitesine erişim sağlayabilen kullanıcılar, ticaret platformunun kapalı olduğunu ve şirketin elinden geldiğince hızlı bir biçimde borsayı çevrimiçi hale getirmek için çalıştığını bildirdi. Haberlerden  1,5 saat sonra borsa yeniden aktif hale geldi. Geçen 24 saat içerisinde BitMEX’in ani bir şekilde kapanması sebebi ile 11,4 milyon dolardan fazla long pozisyon tasfiye edildi.

BitMEX Kapandı Bitcoin 500 Doları Sildi

Platforma erişim kesildiği zaman, web kullanıcıları ve API yatırımcılarının erişimine kapalıydı.  Kripto para borsası BitMEX, ticaret motoru ile ilgili sorunlar yaşadıklarını söylediler. BitMEX kullanıcılarının paylaştığı duyuruların ekran görüntülerine göre, borsa ticaret platformunun mümkün olan en kısa sürede tekrar çevrimiçi duruma getirmeye çalıştıklarını  belirtti.

Kullanıcılar BitMEX’in aniden yaşanan kesintisinden dolayı şikayetlerini sosyal medyada dile getirdiler.  Yaşanan bu kesintiye neyin sebep olduğu veya borsanın ne zaman tekrar faaliyete geçeceği belirsizdi. Borsanın ani kapanışından sonra, Bitcoin’in fiyatı birkaç dakika içerisinde  yaklaşık olarak 500 dolara düştü ve aşağı doğru ivmesine devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Datamish’ten elde edilen veriler doğrultusunda yalnızca son 24 saat içinde 11,4 milyon dolar long pozisyonunun ve 5,8 milyon dolar short pozisyonun BitMEX’te  tasfiye edildiğini gösteriyor.  Son birkaç aydaki her Bitcoin fiyat hareketi BitMEX’te büyük tasfiyeler başlattığı için kullanıcılar hayal kırıklığı yaşadı. Birçok BitMEX kullanıcısı  başka bir “borsa”  için terk edeceklerini dile getirdiler. 

Kullanıcıların birçoğu hesaplarına giriş yapamadığını bildirirken, bazıları da BitMEX üzerindeki XBTUSD sözleşmelerinin direkt sıfıra gittiğini söylediler. Borsa bu iddiaların ortasında 1,5 saat sonra aktif duruma geldi. Türev araçlar, tüm sermayenin tehlikede olduğu riskli bir yatırım işidir, bu sebeple ani kesinti süreleri yatırımcılar için ciddi zararlara yol açabiliyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish