Bitstamp Hollandalı kripto para kullanıcılarına daha sıkı KYC önlemleri uygulamaya başladı.

Kripto para borsası Bitstamp, Hollanda’da yaşayan kullanıcıları için daha katı müşteri tanıma yani KYC önlemleri aldığını duyurdu. Bitstamp’ın 15 Ocak tarihinden itibaren uygulamaya başladığı önlemlere göre KYC kurallarına uymayan Hollanda vatandaşlarının dışarıdan bir adrese para çekmesi mümkün olmayacak.

Bir süre önce Bitstamp tarafından kullanıcılarına yapılan duyuruda para çekmek istedikleri kripto para cüzdan adreslerini belirtmeleri gerektiği açıkça belirtilmişti. Ayrıca yapılan bu duyuru ile kullanıcılardan borsaya ekledikleri kripto para cüzdan adreslerinin kendilerine ait olduğunu kanıtlayan bir fotoğraf yüklemeleri de istenmişti.

Bitstamp CTO’su David Osojnik, “Holanda’da aktif iş hayatının  devam etmesini istediğimiz için Hollanda Merkez Bankası (DNB)’nın koyduğu şartlara göre düzenlemeler yaptık. Ayrıca düzenlenmiş kripto para birimi borsası olarak yargı alanlarına, yönergelere uymak zorundayız.” açıklamasında bulundu.

Hollanda’nın merkez bankası (De Nederlandsche Bank) geçtiğimiz yıldan beri kripto para borsalarını denetlemeye başladı. Yapılan bu denetim kapsamında DNB, kripto para borsalarının kayıtlı olmasını ve kara para ile mücadele yaptırımlarına uyması gerektiğini bildirdi. Böylece para transferlerinin kontrol edilerek yasa dışı herhangi bir işlem tespit edilmesi durumunda engellenerek DNB’ye bildirilmek zorunda.

Hollandalı müşterilerin bu durumdan memnun olmadıklarının farkında olan Bitstamp CTO’su Osojnik adres doğrulama işlemlerini çok basit bir şekilde tasarlayacaklarını belirtti.

tr_TRTurkish