9 trilyon dolarlık varlığı olan Amerikan Blackrock; kripto para madenciliği şirketleri Marathon ve Riot Blockchain’e yaklaşık olarak 400 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Lider varlık yönetim şirketi BlackRock; bu yılın ikinci çeyreğinde Bitcoin madencilik şirketlerine dev yatırımlarda bulunmuştur. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) belgesinde; Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain’e 382 milyon 962 milyon dolarlık yatırım yaptığı belirtildi.

Söz konusu yatırımla birlikte BlackRock’ın, Marathon’daki hisse oranı %6.71, Riot Blockchain’ın da %6.61 sevilerine çıktı. Forbes’un verdiği detaylara göre de Marathon’daki yatırım için 206; Riot şirketi için de 176 milyon dolar harcadı. Yapılan bu dev yatırımlara rağmen madencilik şirketlerinin en büyük hissedarı ise 7 trilyon dolara yakın varlığı bulunan Vanguard Group.

BlackRock şirketi 2019 yılında kripto para dünyasına girmişti. Ripple’ın o dönemki ürün pazarlama yöneticisi Robert Mitchnick’i işe bu adımı atmıştı. Mitchnick şu anda da BlackRock bünyesi altında çalışıyor. Dağıtık defter teknolojisi ve dijital varlıklar yöneticiliği yapıyor.

Bizi Telegram’dan Takip

tr_TRTurkish