Çin ekonomisinin planlamasından sorumlu etkili bir hükümet yetkilisi, blockchain’in ülkenin veri ve teknoloji altyapısının ayrılmaz bir parçasını oluşturacağını açıkladı.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) gazetecilere yaptığı açıklamada Blockchain’in ilerleyen zamanlarda Çindeki bilgi akışını yönetmek için kullandığı sistemleri desteklemek üzere bulut bilişim, yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi diğer yeni teknolojilere katılacağını söyledi.

Aslında Devlet Planlama Komisyonu olan NDRC, Çin ekonomisinin yönü için politikalar ve stratejiler hazırlayan kabine düzeyinde bir departmandır. Kurumun yatırımlardan toplu taşımacılığa, tekel karşıtı probların çalıştırılmasına ve kurumsal borç ihracının denetlenmesine kadar herşeyi kapsayan geniş bir tanımı vardır.

Yüksek teknoloji direktörü Wu Hao, Blockchain de dahil olmak üzere yeni teknolojilerin nasıl entegre edileceğine ilişkin, NDRC’nin ‘’yeni alt yapısının geliştirilmesini desteklemek, gelişmekte olan sektörlerin sürdürülebilir ve sağlıklı gelişimine yardımcı olan igili erişim kurallarını gözden geçirmek ve geliştirmek için ilgili klavuzu incelemek ve yayınlamak üzere ilgili departmanlarla çalışacaklarını’’ söyledi.

Blockchain’in Çin’deki geleceği için ne anlama geldiğini bilmek zor, çünkü NDRC’nin daha kapsamlı endüstri ile karmaşık bir ilişkisi var.

NDRC yan kuruluşu, şirketlere blockchain tabanlı uygulamalar geliştirmek için ihtiyaç duydukları araçlara erişim sağlayacak yeni bir ‘’Blockchain Hizmet Ağı (BSN)’’ üzerinde çalışıyor. Yerel ticari kullanım için piyasaya sürülen bu ağ gelecek hafta küresel şirketlere de açılacak.

Bununla birlikte geçen Nisan ayında NDRC, ülkenin Çin’den ‘’ortadan kaldırılması’’ istediği endüstrileri ülkenin önemli Bitcoin madencilik sektörünü de içeren taslak bir önerge ile sundu. Kurum, Xi’nin Ekim ayında blockchainin büyük potansiyeli hakkındaki düşüncelerini açıklamasından haftalar sonra Bitcoin madenciliğini istenmeyen endüstriler listesinden sessizce kaldırdı.

Geçmişte NDRC, hükümetin ekonomik stratejisi için hayati öneme sahip endüstriler için rehberlik ve destekleyici politikalar yayınlamıştır. Çin Kalkınma Bankası ile 2018’in sonlarında, Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi gelişmekte olan teknolojide çalışan şirketlere 100 milyar yuan (14.1 milyar dolar) finansal destek sağlamak için bir anlaşma imzaladı.

NDRC’nin blockchain ile çalışan şirketlere benzer bir destek sağlamayı planlayıp planlamadığı henüz bilinmiyor. Ancak teknolojiye destek şimdi en üst seviyeye kadar yükselirken, blockchain firmaları güney Kore gibi ülkelerde olduğu gibi kısa sürede daha ılımlı bir iklimle karşılacaklar gibi görünüyor.

Kaynak: Bu içerik ‘’coindesk.com’’ sayfasında yayınlanan haberden çevrilmiştir. URL: https://www.coindesk.com/blockchain-now-officially-part-of-chinas-technology-strategy

Leave a comment

tr_TRTurkish