Blockchain.com, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple Labs’a açtığı dava nedeniyle XRP işlemlerini 14 Ocak’ta durduracağını açıkladı.

Blockchain.com resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı resmi açıklamada, 14 Ocak’tan itibaren XRP alım-satım işlemlerin durduracağını, kullanıcıların XRP’lerine ulaşabileceğini fakat borsa üzerinden alım-satım işleminin artık olmayacağını belirtti.

Ripple’a 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı nedeniyle açılan davanın Şubat ayında mahkemesi görülecek. Ancak Ripple’ın en büyük yatırımcılarından biri Tetragon Financial Group Ltd, hisselerini geri almak ve Ripple’ın varlıklarının dondurulması nedeniyle dava açıldığı söyleniyor. Hatta şirketin mahkemeden geçici bir yasaklama emri, ihtiyati tedbir ve acele yargılama talep ederek Ripple’ın tüm nakit veya diğer likit varlıklarının kullanımını engellemeyi hedefliyor. 

Ripple ise Tetragon Financial Group Ltd şirketinin açtığı davaya ilişkin yaptığı açıklamada davanın hiçbir dayanağının olmadığını çünkü XRP’nin menkul kıymet sayılacak hiçbir kararın olmadığını belirtti. Ripple yetkililerinin yaptığı açıklamada Tetragon Financial Group Ltd’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC)’in açtığı davanın yarattığı bu krizi fırsat bilerek faydalandığını ve bu duruma oldukça üzüldüklerini ifade ettiler.

tr_TRTurkish