Kazakistan, ülkenin küresel kripto para pazarındaki konumunu ve blockchain ‘i güçlendirmek için harekete geçti. Hükûmet, ülkedeki kripto para birimi endüstrisinin ve blockchain teknolojisinin gelişimini teşvik etmek için bir yol haritası oluşturuyor.

Kazakistan dijital varlık madenciliği faaliyetlerinde dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Ülke bu alandaki gelişimine blockchainin günlük yaşamda da kullanılmasını ekleyecek.

11 Mayıs tarihinde Kazakistan başbakanlığı resmi bilgilendirme sitesinde bir duyuru yayımlandı. Duyuruda, devlet yetkililerinin düzenleme yaklaşımlarının gözden geçirmeleri önerildi. Öneriler arasında, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin kripto borsalarını takip etmesi istendi. Ayrıca kripto para borsalarının yerel bankalar ve müşteriler arasında standartların oluşturulması için önerilere de yer verildi.

Uzmanlara göre, dijital varlık pazarı daha organize ve şeffaf hale gelecek. Pazarı daha doğru bir şekilde değerlendirmek; bölgedeki kripto para birimi pazarında lider bir konumda olmasını sağlayabilir. Kazakistan Cumhuriyeti, kripto para endüstrisi ve dijital varlıklar konusunda ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce, Kazakistan Merkez Bankası olası bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında resmi bir rapor yayımlamıştı. 

Banka, çıkarılması düşünülen dijital para biriminin nakit veya diğer ödemelerin yerini almayacağını belirtti. Aksine ulusal ödeme sisteminin daha da geliştirilmesini sağlayacak. Hatta nakite bağımlılığı azaltacak alternatif bir seçenek olacağını söyledi.

tr_TRTurkish