BlockFi CEO’su, kripto kredi platformunun, koronavirüs krizi nedeniyle rekabetin azaldığı bu dönemde madencilere kredi verdiğini açıkladı.

Zac Prince, “Madencilerle ilk defa ilişki kurmaya başlıyoruz,” dedi. Sebebini ise piyasanın iştahının bir kısmını kaybetmesi olarak belirtti.

Prince, BlockFi’nin daha önce madencilerin işini kazanamadığını, şirketin rakiplerinin BlockFi’nin rahat olduğundan daha büyük riskler almaya istekli olduklarını söyledi. “İki ay önce, birçok borç veren madenci ekipmanını teminat olarak kabul ediyordu ve bu artık gerçekleşmiyor. Şimdi piyasadaki risk toleransı azaldı”.

Bu piyasadaki diğer kredi verenler gibi, BlockFi de fiat kredilerini kripto para birimleri tarafından teminat altına alıyor.

Diğer iki kripto kredi kuruluşu Celsius ve Nexo, ASIC olarak bilinen özel madencilik bilgisayarlarını teminat olarak kabul etmediklerini, ancak hala madencilere borç verdiklerini söyledi. Üçüncü kuruluş Genesis Capital, açıklama talebine basın sürecinde yanıt vermedi, ancak CEO Michael Moro son podcast’te kredi uzatmayı duraklattığını açıkladı.

Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev madencilik makinelerini teminat olarak almak gerçekten çok riskli olduğunu belirterek “Değeri hızla azalıyor ve bir yerde saklanması gerekiyor, bu yüzden çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

Zac Prince, genel olarak kripto pazarının gelgitlerine ve akışlarına rağmen, BlockFi’in iyi durumda olduğunu belirtti. Prince’e göre, BlockFi rakamlarını açıklamasa da aylık gelirini Şubat ayından bu yana “iki kattan fazla’’ gördüğünü söyledi.

Kaynak:  “CEO Says BlockFi Is Lending to Crypto Miners as Other Providers Pull Back” https://www.coindesk.com/ceo-says-blockfi-is-lending-to-crypto-miners-as-other-providers-pull-back

Leave a comment

tr_TRTurkish