Son günlerde Bitcoin %6’nın üzerinde bir yükseliş grafiği yakaladı. Bloomberg, Küresel Güç (GTI) göstergelerine göre yapılan veri analizlerinin Bitcoin için alım sinyali verdiğini belirtti.  GTI en son Bitcoin için alım sinyali verdiğinde BTC değeri 2 katına çıkmıştı.

Mart ayı ortasındaki koronavirüs salgını nedeniyle tüm piyasalar çöküşe uğramış ve Bitcoin’de bu durumdan etkilenmişti. Ardından Bitcoin toparlanmaya başladığında Twitter üzerinden sosyal duyarlılık da artmıştı. Fakat Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarının 9 bin dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin en fiyat seviyesi ile tekrar negatif bölgeye düştü. Bloomberg ve GTI öngörülerine göre Bitcoin 2020 yılına damgasını vuracak. Alım sinyallerinin etkisiyle Bitcoin fiyatının 12.000 dolar barajının üzerine çıkabileceği söyleniyor.

Twitter’daki veriler analiz edilerek yapılan bir araştırmada Bitcoin’e karşı toplumsal duyarlılıkta bir düşüş olduğu görüldü. Santiment’in yaptığı açıklamaya göre Bitcoin’e karşı ilgi son iki yılın en düşük seviyesinde.

Bitcoin, Ağustos ayı ortasında 2020’nin en yüksek seviyesi olan 12.400 dolara ulaşmış olsa da 2019’da 13.800 dolarlık rekoru yakalamayı başaramadı. Bu sebeple bazı analistler henüz Bitcoin için boğa piyasasının söz konusu olmadığını söylüyor. Ancak verilen sinyal sonrası Bitcoin fiyatı sadece 5 ay içinde 12.400 dolara kadar çıkmayı başardı.

Pandemi de Bitcoin’e olan güven artıyor!

Yukarıda belirtilen tüm süreçlerin ardından insanlar doların değer kaybı ve enflasyonun etkilerinden kaçınmak ve daha güvende hissetmek için yenilikçi ve kolay olan Bitcoin’e yöneldiler. Bitcoin’in daha güvenilir olduğuna artan inançla birlikte BTC, altın gibi güvenilir bir yatırım aracı haline gelmeye başladı.

Bireysel yatırımcılara ek olarak kurumsal Bitcoin Yatırımcıların sayısı da giderek artmakta. Voyager Digital CEO’su ve kurucu ortağı Steve Ehrlich, bu BTC’nin bu yükselişini “yatırımcıların küresel ekonomiye karşı önlem aldıkları” bir yöntem olarak gördüğünü belirtti.

Leave a comment

tr_TRTurkish