Önde gelen bankalardan BNP Paribas dijital para piyasasına adım atıyor. Banka, Ethereum (ETH) ve Tezos (XTZ) gibi farklı kuruluşlarla anlaşacağını açıkladı.

BNP Paribas yeni projesi için CA CIB, Caisse de Dépots, Tokeny ve The Blockchain XDEV ile iş birliği yapmayı planlıyor. Ufukta blockchain teknolojisi ile desteklenen bankalar arası bir dijital para var. BNP Paribas bu proje için dağıtılmış defter teknolojisininin (DLT)  uygun olup olmadığını mercek altına aldı ve Ethereum (ETH) ile Tezos (XTZ) ağlarının test edildiği bir sürece girdi.

CA CIB, Caisse de Dépots, Tokeny ve The Blockchain XDEV gibi kuruluşların ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan bu pilot çalışmada Ethereum ve Tezos ağlarına öncelik verildi. The Blockchain Group tarafından yayınlanan basın açıklamasında ise seçtikleri bu ağların sebebine yer verildi.

Basın açıklamasına göre blockchain ağı içerisindeki token veya menkul kıymet işlemlerinin atomlaştırılması halinde neler olabilieceği analiz edilecek. Test edilecek olan atom işlem (atomic delivery) özelliği ile işlemler hızlanırken maliyetin de düşmesi planlanıyor.

Planlanan pilot çalışma ile yapılacak farklı deneyler ile bu projenin farklı teknolojiler ile birlikte kullanılmaya uygun olup olmayacağı analiz edilecek.

SP Global verilerine göre planlanan bu çalışma Ethereum ve Tezos ağlarının verimliliğini ölçmekle kalmayacak. Aynı zamanda bu ağ aracılığıyla yapılacak işlemlerin yasal boyutu için bilgi de toplanacak. Elde edilen bilgiler dijital varlık regülasyonuna katkı sağlamak amacı ile Avrupa Birliği ile paylaşılacak. Bu nedenle çalışmanın ölçeğinin olabildiğince büyütülmesi hedefleniyor.

Projenin 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

tr_TRTurkish