Dijital para uzmanlarının analizine göre Bitcoin’in için kritik eşik 10 bin dolar. Bitcoin 10 bin doların altına düşerse boğa piyasasının sonu gelebilir

Three Arrows Capital CEO’su Su Zhu, 6 Eylül tarihinde Bitcoin’nin 100 bin dolara yükselmesinin, 5 bin dolara düşmesinden daha muhtemel olduğunu söyleyerek yükseliş olacağına dair bir yorum yaptı. Zhu’un bu şekilde bir yorum yapmasının sebebi Bitcoin’nin bir süredir 10 bin dolar üzerinde seyrediyor olması. Boğa koşusu sırasında güç kaynağı burası olabilir çünkü Zhu 10 bin dolar civarındaki seyrin beklenenden daha güçlü çıktığını düşünüyor.

Kritik Nokta Var Mı?

En ünlü Bitcoin analistlerinden biri olan BitcoinJack ve 60 binden fazla takipçi Zhu’nun yorumunu destekleyerek boğalar için kritik noktanın 10 bin dolar olduğu yorumunu yaptı. Jack’in 11 Eylül tarihindeki analizi ise şu şekilde:

“BTC Grafiklerine şu şekilde bakalım, 2017 yılında bu tarz şeyler yaşandığında hep bir düşüş oldu. % 50-80’lik geri dönüş olmazsa ayı piyasasından ayrılmak imkansız olarak görülse de her şey mümkün olabilir sonuçta bu Bitcoin.”

Bitcoin Jack Bitcoin’in 7 bin dolardan 4 bin dolara düştüğü gün bir analiz yapıp “dip noktasının görüldüğünü” söyledi. Kendisinin 13 Mart tarihli bu Bitcoin analizi ilerleyen haftalarda doğru çıktı ve BTC aşamalı bir şekilde yükselmeye başladı. Fakat boğa piyasasında olunduğu dönem %50-80’lik bir geri dönüş olmadan ayı piyasasından ayrılmak inanılmaz derecede nadirdir. Ama her şey mümkün, bu Bitcoin.

CME Boşluğu Panik Yaratmaya Devam Ediyor

Bitcoin için 9 bin 650 dolar seviyesinde bir CME boşluğu olduğu herkes tarafından bilinmekte. Bu CME boşluğu Bitcoin’in vadeli işlem piyasası kapandıktan sonra gerçekleşiyor. Örneğin piyasa kapandıktan sonra bitcoin fiyatı 10 bin dolar ve açıldığında 10 bin 500 dolara yükselmişse CME boşluğu oluşmuş oluyor. Yani haftalık kapanış ve açılış fiyatı arasındaki farka göre oluşuyor diyebiliriz. Her zaman olmasa da bu boşlukları doldurmaya meyilli olan Bitcoin piyasası 9 bin 650 dolara doğru diğerken yaşanabilecek düşüşten korkmaktadır.

Böyle bir düşüş gerçekten mümkün olsa da analistler şimdilik iyimser bir tavır sergilemeyi sürdürüyorlar. Michael van de Poppe gibi analistler Bitcoin için 10 bin 300 dolar seviyesindeki desteğin hala geçerli olduğunu hatırlatıyorlar.

tr_TRTurkish