Brezilya merkez bankası iki yıl içerisinde milli bir kripto para çıkarabileceklerini açıkladı.

Dijital para gerçekliği gün geçtikçe bütün ülkeleri kendi birimlerini oluşturmaya itiyor. Hükümetler mevcut kripto paralara çok yakın durmadıkları için kendi planları doğrultusunda çözüm üretmeye çalışıyorlar. ABD dijital paraları araştırmaya başladı, Çin ve Güney Kore merkez bankası destekli dijital para (CBDC) için ilk resmi adımları atmak üzere harekete geçti. Brezilya merkez bankası Banco Central Başkanı, halka 2023 senesinden önce bir milli dijital para çıkarılabileceğinin haberini verdi. Yerel bir medya kuruluşunun 2 Eylül’de yayınladığı haberde şunlara yer verildi; Brezilya merkez bankası CBDC için ilk adımı atmaya 2022 yılında hazır durumda olabilir. Banco Central Başkanı Rpberto Campos Neto, merkez bankasının amaçlarından birinin Brezilya finansal sistemini çağdaş hâle getirmek olduğunu, bir CBDC çıkarılmasının da dünyanın gidişatı yönünde doğal bir sonuç olduğunu belirtti.  Kurum tarafından yapılan açıklamalarda, parada dijitalleşme yoluna gidilmesinin banknot ve madeni para basmaktan daha hesaplı olacağı sonucuna varıldığı söylenmişti. Merkez bankasının resmi verilerine göre; para basma işlemi ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının %1-2’sine denk geldiği açıklanmıştı.

Brezilya merkez bankası geçmiş haftalarda dijital para birimlerini incelemek üzere bir ekip kurulduğunu açıklamıştı. Merkez bankası yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre; kurulan ekibin amacı, reali dijitalleştirmek değil, toplumu dijital paralar konusunda aydınlatmak ve dijital paraların PIX sistemi içerisinde nasıl değerlendirilebileceğini araştırmak olarak belirtmişti. PIX sistemi, bu sene sonunda Brezilya hükümeti tarafından çıkarılması planlanan dijital ödeme sistemidir. PIX ile vatandaşlar ATM, cep telefonu veya internet bankacılığıyla çok rahat bir şekilde işlem yapabilecekler.  

Merkez bankası başkanı milli bir dijital paranın ulusal bir güvenliği bulunmayan Bitcoin gibi para birimlerinden ayrı tutulması gerektiğini belirtti. Ayrıca; çıkarılmak istenen milli kripto paranın realin dijital bir temsilcisi olarak görülmesi gerektiğini belirten açıklamalar yaptı.

Leave a comment

tr_TRTurkish