Son veriler, BTC madenciliğinin her yıl dünya tarafından tüketilen toplam elektriğin yüzde 0.16’sını tükettiğini gösteriyor.

Bitcoin enerji tüketimi, birkaç yıldır tartışma konusu oldu. Son zamanlarda, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Bitcoin’in enerji tüketimi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Ayrıca, İş Kanıtı (PoW) protokolünü fosil yakıtlı arabalarla karşılaştırdı.

BTC, enerji tüketimi için ısı elde etmeye devam ederken, bir geliştirici konuya yeni bir ışık tutuyor. BTC geliştiricisi ve “Bitcoin: A Work in Progress” kitabının yazarı Sjors Provoost, BTC’nin gelecekteki enerji kullanımı hakkında bilgiler verdi. Bitcoin’in mevcut enerjinin 100 katını tüketmesi için BTC fiyatının 20 milyon dolara ulaşması gerektiğini belirtti.

BTC’nin enerji tüketimi tüm dünyada tartışmalara yol açtı. Bitcoin’in yüksek enerji tüketmesinden dolayı Çin geçen yıl BTC madenciliğini yasakladı. Ancak Bitcoin savunucuları, BTC’nin önyargısının anlaşılmamasından dolayı eleştirmenlerin Bitcoin’in enerji kullanımı hakkında yanlış sonuçlar çıkarmasına yol açtığını savunuyorlar.

Bitcoin geliştiricisi Matt Odell geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in dünyanın boşa harcanan elektriğinin yüzde 0,49’unu tükettiğini gösteren bir grafik yayınladı. Bu aynı zamanda dünya genelinde tüketilen toplam elektriğin sadece yüzde 0.16’sını oluşturuyor. Sjors Provoost, BTC’nin enerji kullanımının, Bitcoin ağının önceden programlanmış değişiklikleriyle orantılı olarak artacağına dair bazı görüşler sağladı.

Sjors Provoost, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “10 yıl içinde blok sübvansiyonu az çok 10 kat daha düşük olacak. Bugünkü enerji kullanımının 100 katını elde etmek için, BTC o zamana kadar 20 milyon dolardan işlem yapmak zorunda kalacaktır.” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish