Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ile petrol ticaretiyle ilgili yapılan açıklamalar altın ve petrol fiyatlarında sıçrama yaşanmasına sebep olurken, Bitcoin ve kripto paralarda ise düşüşe neden oldu. Bu hafta kripto para alanında ABD’de tüketici fiyat endeksinin açıklanması başta olmak üzere önemli gelişmeler yaşanacak.

Petrol Fiyatlarında Rekor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, Avrupalı müttefikleriyle Rus petrolüne ambargoyu tartıştıklarını söylemesi ile brent petrol 130 dolara yükseldi. Petrol fiyatları 2008’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın da uzun zaman sonra 2000 bin dolar seviyesini aşmayı başardı. 

Tüm bu gelişmelerin ardından Bitcoin 37 bin 500 dolara kadar düştü. Belirsizliğin devam etmesi ise yatırımcıların tereddütlü yaklaşmalarına neden oluyor. 

Enflasyon Verileri Açıklanacak

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ABD’de para politikasıyla ilgili 16 Mart’ta toplanacak. Bu tarihe kadar FOMC’de önemli bir gelişme görünmüyor. 

Perşembe günü de  ABD’de tüketici fiyat endeksi duyurulacak. Bu durumun Bitcoin ve  kripto para fiyatlarını etkilemesi bekleniyor. Aylık enflasyonda %0.8, yıllık enflasyonda ise %7.9’luk bir oran bekleniyor.

Gözler Rusya-Ukrayna Savaşının Üstünde

Gelişmelerden çok Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta yaşananlar ve yapılacak açıklamaların belirleyici olması bekleniyor. Rusya ve Ukrayna’nın önemli buğday ihracatçılarından olması buğday fiyatlarının da 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasına sebep oldu. Dolayısıyla savaşla ilgili yaşanacak her gelişme ve yapılacak her açıklama önem taşımakta.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish