Altcoinlerin yükselişi, Bitcoin’in piyasa hakimiyetini sarsıyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı, yükselişe geçerek 12.000 dolara kadar çıktı ve sonrasında düzeltmeye giderek  11.400 dolara kadar geriledi.  Dolar karşısında güç kazansa da, altcoinlerin hızlı bir bicimde yükselmesi karşısında Bitcoin ilerlemesi yavaş kalıyor. Cardano (ADA), Tezos (XTZ) ve Stellar (XLM) gibi altcoinlerin piyasa değeri yükselme gösterirken, Bitcoin’in piyasadaki hakimiyet oranı son bir senenin en düşük seviyesine doğru geriledi.

Bitcoin’in Piyasadaki Hakimiyeti Zayıfladı

DailyHodl sitesinde yayınlanan haberde, kurumsal yatırımcıların “güvenli liman” olarak gördükleri Bitcoin piyasa hakimiyeti konusunda geri plana düştüğü belirtildi. BTC fiyatı yükselme yaşasa da altcoinlere olan ilginin yoğun biçimde artması sonucu kripto para piyasasındaki Bitcoin hakimiyeti azaldı.

Trendview verilerine göre, 2020 yılı başı itibarıyla yüzde 70 seviyelerinden yüzde 61,74 oranına kadar gerileme yaşanıyordu.  Aynı verilere CoinMarketCap üzerinden bakıldığında, Bitcoin hakimiyet oranının yüzde 59,7’ye düştüğünü görülüyor. Yayınlanan haberde Bitcoin değer kazanmış olmasına rağmen işlem miktarı bakımından altcoinlerin önemli ölçüde yükselmesi sayesinde piyasada hakimiyet kurmaya başladıklarına vurgu yapılıyor.  Cardano (ADA), Tezos (XTZ) ve Stellar (XLM)  gibi altcoinlerin liderliğinde BTC’nin piyasa hakimiyet seviyesi son bir yılın en düşük seviyesine doğru gerilemiş durumda.

DeFi’ler Yükselişte

Merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenlerine yönelik ilgi gün geçtikçe artıyor. Tezos, bir haftada yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Cardano; Weiss Crypto Ratings tarafından blockchain sektördeki en iyi teknolojiye sahip isim olarak seçildikten sonra yüzde 6 değerlendi.

Leave a comment

tr_TRTurkish