Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, resmi Twitter hesabı üzerinden blokzinciri terminolojisi ile ilgili paylaşım yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kripto paralara ilişkin yakın takipte olduğunu açıklamıştı. Bugün ise Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin attığı tweette; bitcoin, Satoshi Nakamoto, blokzinciri, blok ve düğüm gibi önemli bazı kavramlarını açıkladı.

CB Dijital Dönüşüm Ofisi’nin tweeti Satoshi Nakomoto ile başlıyor. Sırasıyla diğer tanımlar ise şöyle; 

Blokzinciri, Dağıtık, şeffaf, değiştirilemez ve güvenli veri yapıları sağlayan teknolojiler bütünüdür. Üzerindeki işlem bilgileri; değişmez kayıtlar olarak ağdaki paydaşlar kişileri doğrular, kaydeder ve paylaşır.

Blok, Önceden gerçekleşmiş işlemlerin kontrol edilmesi ile yeni işlemlerin; doğrulanması ve değişmez kayıt olarak saklanmasına olanak sağlayan bir veri yapısıdır. Bloklar, güvenliği sağlamak için her yeni işlemde birbirleri ile ilişkilendirilmektedir.

Düğüm, blokzincir ağında belirlenen işlevleri yerine getiren bilgisayardır. Ağın varlığını güvence altına alacak şekilde blokzincir defterinin kopyalarını tutma ve dağıtma işlemlerini yaparlar.

tr_TRTurkish