Cebelitarık Finansal Hizmetler Komisyonu (GFSC), Blockchain sektörüne yönelik yeni kurallar getirdi. Böylece Bitcoin ve kripto para piyasası manipülasyonunun önüne geçmeyi hedefliyor.

İngiliz denizaşırı topraklarından biri olan Cebelitarık’ın finansal düzenleyici kurumu; bugün yaptığı açıklamasında bir Blockchain sağlayıcısının piyasanın bütünlüğünün koruması gerektiğini ifade etti.

Kripto şirketlerinin takip etmesi gereken bu prensip uzun bir süredir endişe kaynağıydı. Cebelitarık hükümetinin Dijital ve Finansal Hizmetler Bakanı Albert Isola açıklamasında; piyasa manipülasyonu konusunun kripto şirketleri arasında giderek artan bir risk olduğundan bahsetmişti.

Hükümet yetkilileri piyasa bütünlüğünün adil, düzgün ve verimli bir piyasa için gerekli olduğunu ifade ederek manipülatif işlemlerin ve diğer piyasa suiistimali gibi konuların denetlenmesinin de piyasa bütünlüğüyle alakalı olduğunu açıkladı.

“Kripto Para Borsaları Fiyat Manipülasyonunu Önlemek için Önlemler Alacak”

Yeni kurallar kapsamında yayınlanan yönergeye göre, Blockchain sağlayıcıları piyasadaki fiyat, likidite ve piyasa bilgisi manipülasyonlarını önlemek ya da azaltmak için önlemler almak zorunda kalacak. 

Ayrıca kripto para borsası çalışanlarının insider (içerden öğrenme) işlemleri yapmalarının da önüne geçilecek.

Yeni yasanın hükümet temsilcileri ve Blokchain ve kripto para piyasası dünyasından isimlerden oluşan uzman bir piyasa bütünlüğü grubu tarafından hazırlandığı öğrenildi.

Cebelitarık 2017 yılında Blockchain teknolojisi için bir düzenleyici paket yayınlamış ve kripto para şirketlerinin ülkede bulunan prensiplere uyum sağlaması durumunda lisans almasına izin vermişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish