Bir süredir ödemeleri yapmakta zorlandığı iddia edilen kripto para platformu Celsius, bu sabah yaptığı açıklama ile çekim işlemlerini askıya aldı. Bu açıklamanın hemen ardından CEL ve Bitcoin’de ani düşüş görüldü.

Kullanıcılarına yüksek faiz vadeden kripto para borç verme platformu Celsius bir süredir işlerin çok iyi gitmediği dedikoduları ile gündemdeydi. Celsius’un son dönemlerde zor günler geçirmesinin nedeni olarak ise piyasalardaki genel düşüş gösterilmekteydi. Bu sabaha karşı yapılan açıklama ile platformda para çekme işlemleri durduruldu. Hemen ardından Bitcoin 25 bin dolar seviyesinin altına indi.

Celsius platformuna ait bir token olan CEL token da, son dönemde düşüş içerisindeydi. Çekim işlemlerinin durdurulduğu haberinin ardından CEL’de de sert bir düşüş yaşandı. 0.80 doların üstünde olan CEL, dedikoduların ardından 0.40 dolara kadar gerilemiştir. Açıklamanın ardından ise 0.20 doların altına düştü. Son zamanlarda bir düşüş trendi olan CEL’in bu keskin fiyat hareketinin piyasalar üzerinde büyük bir etkisi olmayacağı ön görülüyor.

Celsius’da Neler Oldu?

Kullanıcılarından aldığı fonlar karşılığında faiz ödemesi yapan Celsius, yüksek faiz getirisi vadetmekteydi. Mayıs itibari ile 1.7 milyon kullanıcısı ve 12 milyar dolar varlığı bulunmaktaydı. Ancak şu anda platformda müşterilerine geri ödeme yapacak hiç fonun kalmadığı söylenmekte. Sahip olduğu ETH’leri Lido protokolünde kullanan platformun, bazı ETH’leri stETH’ye dönüşmüştü. Ancak stETH’nin fiyatının ETH fiyatının altına düşmesi ile Celsius zora düştü.

Kripto para platformundan yapılan açıklamada ise; topluluğun yararına davranmaya çalıştıkları vurgusu yapılarak hesaplar arasındaki transfer, takas ve çekim işlemlerinin durdurulduğu bilgisi verildi. Operasyonların devam edeceği ve tüm süreç boyunca topluluk ile bilgi paylaşımında bulunacakları özellikle belirtildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish