Müzayede evi Christie bu yıl içerisinde NFT satışlarından 150 milyon dolar değerinde satış yaptığı kaydedildi. Satışların çoğu Beeple’ın sanat eserlerinden geldiği açıklandı. Diğer müzayede evlerinde de genel olarak kazançlar NFT’ler üzerinde olduğu açıklandı.

Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, İngiliz müzayede evi Christie’in bu yıl yaklaşık olarak 150 milyon dolar değerinde NFT sattığını duyurdu. Satışlar arasında; Beeple’ın EVERYDAY serisinden ve HUMAN ONE’dan sanat eserleri vardı. Rakam, NFT alanına özellikle şirketler daha sonra bireylerin ilgili olduğunu gösteriyor.

Satışların büyük kısmı Beeple’ın iki eserinden geliyor. İlki Mart ayında 69 milyon dolara satılan EVERYDAYS serisi, ikincisi ise Kasım ayında 29 milyon dolara satılan HUMAN ONE oldu. Toplamda, Christie sanat eserlerinde 7 milyar doların üzerinde satış yaptı.

NFT’ler, Christie ve Sotheby’s gibi dünyaca ünlü müzayede evlerinin NFT satışından çok iyi kazanç sağladığı bir yıl oldu. Bu durum, NFT’lerin mevcut sanat endüstrisine giriş derecesini göstermekte. En son Christie müzayede evi için bir ilk olan canlı ETH teklifiyle nadir NFT’leri açık artırmaya başladı. Hali hazırda satılmış olan yüksek profilli NFT’ler arasında, parasal değerinin haricinde 1980’lerden bir Andy Warhol eseri bulunmaktadır.

Müzayede evi Sotheby’s, NFT’ler açısından da güçlü bir yıl geçirdi. Müzayede evinin ETH cinsinden ilk satışı, Banksy eserinin 12 milyon dolara satıldı. Bored Ape NFT koleksiyonu da Sotheby’s aracılığıyla bir NFT pazaryeri açacağını duyurdu. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish