Son zamanlarda fısıltı gazetesiyle yayılan söylentilere göre Çin bankaları kripto para alım ve satım geçmişi olan müşterilerinin hesaplarını bloke ediyor. 13 Haziran’da yayınlan Chinatimes haberine göre, Çin’deki bankalar kripto para işlemi yapan müşterilerine ilişkin nasıl bir yol izlediklerini açıkladılar.

Büyük Bankaların Yanıtı

Haberde yer alan bilgilere göre China Merchants Bank, Bank of China, Agricultural Bank of China, China Construction Bank  ve Industrial and  Commercial Bank of China konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

 “İşlem yasal olduğu sürece, kripto para birimi işlemi yapan hiçbir müşterimizin hesabını kapatmadık. Eğer web sayfası banka kartı hizmetini de destekliyorsa, banka kullanıcının fonlarını aktif olarak dondurmayacak.”

Araştırmanın Fazlalığı

Araştırma Alipay WeChat, büyük ve önemli bankaların banka kartı hesaplarını destekleyen karşı işlemlerde yapılan herhangi bir işlem için risk uyarısı haber veren hatırlatıcının olmadığını ortaya çıkardı.

Alipay yönetim fonu güvenlik departmanı personeli konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Alipay ödeme sayfası olduğu ve yasal işlem olması gerektiği sürece, fonların dondurulması, hesapların dondurulması ve diğer sorunların oluşması mümkün değil.”

Mevcut hiçbir yasal kripto hesabı kapatılmasa da, endüstri uzmanları hala insanlara kripto para ticareti için ayrı bir hesap kullanmasını ya da açmasını hatırlatıyor. Alipay, Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle alakalı işlemleri yasaklamıştı. 2017 Eylül ayında Çinli düzenleyiciler yerel kripto para borsalarına handikap koydu ve tüm yerli kripto para ticaretini engellemeye çalıştı. Fakat geçen ay Binance’in Çin hükümetine kayıtlı yeni bir alan kaydettiği bildirildi.

Leave a comment

tr_TRTurkish