Çin, bu yılın ortalarından beri kripto paralar konusunda ciddi yasaklama operasyonu uyguladı. Şimdi ise en büyük iki veri sitesi CoinGecko ve CoinMarketCap sitelerini engelledi. Söz konusu yasaklar da Çin kripto para yatırımcılarının VPN ve Telegram kullanımını artırdığı belirtiliyor.

Cuma günü merkez bankası aracılığıyla kripto paralar hakkında olumsuz açıklamalar yapan Çin; ülkenin internet ve bilgi kısmına da müdahalede etti.

Dünyada en çok ziyaret edilen kripto para veri siteleri CoinGecko ve CoinMarketCap; Çin’de yaşayan kullanıcılar için yasaklandı.

The Block’un haberine göre; CoinGecko ve CoinMarketCap şu anda Çin’in internet güvenlik duvarı (firewall) tarafından engelleniyor. Çin’in yasakladığı web sitelerini kontrol eden bir uygulama olan Greatfire.org’daki arama sonuçlarına göre; iki sitenin de %100 oranda engellendiği ispatlandı.

CoinGecko ve CoinMarketCap’in tam olarak ne zaman erişilemez hale geldiği belli değil. Ancak Çinli kullanıcıların büyük kısmı salı sabahı itibariyle bu durumu fark ettiklerini söyledi. The Block’a konuşan CoinGecko’nun kurucu ortağı TM Lee, “Biz proaktif olarak bir engelleme yapmadık” şeklinde açıklamada bulundu.

Söz konusu iki veri sitesine uygulanan sansür; Çin’in sadece ülke içindeki şirketleri kapatmakla kalmadığını Çin vatandaşlarına da yasak uygulayacağını gösteriyor.

Öte yandan Çinli kullanıcılar, VPN ile bu sitelere ulaşabiliyorlar.

Elbette tüm bu yasaklara karşın Çinli kripto para kullanıcıları boş durmuyor. WeChat’tin açıklamasına göre kullanıcılar, isimlerini değiştirdiler ya da Telegram tarafına geçtiklerini söyledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish