Devlet medyasında üst düzey bir merkez bankası yetkilisinin Reuters’a aktardığına göre Çin, e-CNY’nin daha fazla benimsenmesini teşvik etmek için dijital yuan kullanılırken gizliliğe tamamen saygı gösterecek ve kişisel bilgileri koruyacak.

Merkez bankasının Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Mu Changchun, sınırlı anonimliğin Dijital Yuanın temel bir özelliği olduğunu söyledi. Ayrıca, bu durumun makul anonim işlemler sağladığını da kaydetti.

Securities Times’ın aktardığına göre Mu, bir forumda yaptığı açıklamada, “Öte yandan Digital Yuan, kara para aklama, terörün finansmanı ve vergi kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetleri de önlüyor ve bunlarla mücadele ediyor.” dedi.

Çin Halk Bankası, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinde ve ihraç edilmesinde öncülü edecek.

Diğer merkez bankaları, finansal sistemlerini modernize etmek, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin rekabetini önlemek, yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için CBDC’yi geliştirmeye sıcak bakıyor.

Çin son yıllarda farklı ödeme senaryoları için pilot programlar sürdürüyor. Asya ülkesinin bu çabası, dünyadaki diğer ülkelere de öncülük ediyor.

PBOC tarafından çıkarılan fiat para biriminin dijital versiyonu olan e-CNY’nin banknot ve madeni para aracılığıyla satın alınabilecek her şeyde kullanılabileceğini belirten Mu, “Banknotlar ve madeni paralar altın satın alabilir ve dövize çevirebilir, tıpkı e-CNY’nin yaptığı gibi…” dedi.

Mayıs ayında, bazı şehirler tüketimi canlandırmak ve pandemi kısıtlamalarından etkilenen işletmelere yardımcı olmak için ücretsiz dijital para dağıttı. Gelecekte daha fazla e-CNY uygulamasının hükümet politikalarının şeffaflığını ve etkinliğini artırması bekleniyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish