Çin hükümeti şimdiye kadar en büyük dijital denemesine bugün başladı. Buna göre Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da 7. kez dijital para denemesi olacak.

Çin yerel basınına göre şu ana kadar 120 milyon dijital yuan dağıtıldı. Bugün yapılan Chengdu testinde ise 40 milyon dijital yuan dağıtımı yapılacak. Bu test süreci ise 19 Mart tarihinde tamamlanmış olacak. Bildiğiniz üzere ilk dijital yuan testi 2020 yılında Shenzen  eyaletinde gerçekleşmişti. Bu proje kapsamında 10 milyon dijital yuan dağıtıldı. Daha sonraki dijital yuan testlerinde kademeli olarak miktarı arttı. 

Bugüne kadar testler 7-10 gün arasında oldu ancak bu test 15 gün boyunca sürecek. Deneme süresi uzadığı zaman işlem çeşitlilikleri artıyor ve bu sayede daha kapsamlı araştırmalar yapılıyor. Böylece deneme çeşitliliği arttığı için proje de daha hızlı gelişiyor. Şu anda çevrimiçi alışveriş, telefona bağlanmadan çalışabilen donanım cüzdanlarla dahi yapılmaktadır. Muhtemelen daha sonra yapılacak denemeler sınır ötesi ödemeler konusunda olacak. Geçen hafta Çin Merkez Bankası, bu konuda BAE, Hong Kong ve Tayland ile işbirliği yapacağını açıklamıştır.

Hali hazırda mobil ödemeler Çin’de yaygın olarak kullanılıyor. Bu proje kapsamında dijital ödemeler daha da arttı.

tr_TRTurkish