Çin Merkez Bankası, kripto para işlemleri için yazılım hizmeti sunan şirketi kapattı. Ardından diğer kurumları tekrardan uyardı.

Çin Merkez Bankası (PBOC), kripto para işlemleri için yazılım hizmeti veya herhangi bir şekilde bağlantılı hizmetler sunan şirketleri uyardı. Pekin merkezli yazılım hizmeti sunan şirket ise eğlence sektörüne hizmet sağlıyordu. Ayrıca “kedi coin” adında kendi kripto parası da vardı.

Senelerdir kripto paralar hakkında sert yaptırımlarda bulunan Çin, özellikle son dönemlerde ciddi yasaklar uygulamaya başladı. Özellikle bu yıl kripto para piyasasının değeri 2.5 trilyon dolara ulaşmışken Çin’in kripto para madenciliğine karşı sert bir politika başlatması piyasaya en büyük darbeyi vurdu.

Geçtiğimiz günlerde Çin başkan yardımcısı Liu He liderliğinde yapılan toplantıda; kripto para madenciliğinin önlenmesi konusunda sert tedbirler alınacağı açıklamıştı. Özellikle fosil yakıt ile çalışan madencilik tesisleri hedef alınmıştı. Fakat daha sonra ülkedeki hidroelektrik santrallerinden enerji toplayan madencilik tesisleri de kapatılınca kaotik bir ortam oluştu. Bu nedenle ülke kripto paralara kendini kapatmış oldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish