Çin merkez bankasının resmi dijital parası Yuan, Çin’in Shenzhen şehrinde airdrop aracılığıyla 50.000 kişiye dağıtıldı.

Çin hükümeti dijital para konusunda da dünyaya meydan okumuş ve Bitcoine rakip dijital Yuanı piyasaya süreceğini geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. O günden beri hükümetin gündemini meşgul eden Yuan dijital para birimi yatırımcıları heyecanlandırmıştı. Bütün dünya gündeminde merkez bankalarının dijital para birimlerinin olduğu bu dönemde Çin hükümeti resmi dijital para birimi Yuanı piyasaya sürdü. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dijital paraların dünya ekonomisini büyük ölçüde değiştireceğini düşünüyor. Bu sebeple değişime ayak uydurmak istediklerini ve e-yuan projesini desteklediğini açıkladı.

Çin hükümeti dijital para projesini halkın benimsemesi ve kullanması için başlangıçta denemelerde bulundu. Örneğin belirlediği belediyelerde çalışanların maaşlarını Yuan olarak ödedi. Ancak bütün halkın Yuanı kullanması gerekiyor ve bunu ancak insanlara bedava dağıtarak yaptırabilirdi. 

Bedava Yuan’a sahip olabilmek için öncelikle insanların cüzdanlarının olması gerekir ama bununla her şey çözülmüş olmuyor. Çin vatandaşlarının Yuanlarını kullanabilmeleri için ödeme yapacağı kurumların kabul etmesi gerekiyor. Fakat kurumların bu işlemi gerçekleştirebilmesi için hükümet tarafından kabul edilmiş resmi bir yazılıma ihtiyaçları var. Kart ödemesi için post cihazlarına ihtiyaçlarının olması buna örnek olarak verilebilir.

Çin bu konuda çok iyi ilerledi ve 50.000 kişiye yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde toplamda 10 milyon Yuan dağıttı. Hatta bazı vatandaşların bedava Yuanlarını kullanırken çektikleri videolar Twitter’da viral olmaya başladı.

Çin hükümetinin izlediği bu yol artık Yuanı teoriye dayalı bir proje olmaktan çıkarıp günlük hayatın bir ritmi haline getirdi. Elbette Çin’in bu hamlesi tüm dünya için çok önemli bir gelişme çünkü resmi olarak kripto parasını çıkaran ülkelere ve diğer kurumlara yol göstermiş oldu.

tr_TRTurkish