Bitcoin madenciliği hakkındaki Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) raporundaki yeni veriler; Çin’in küresel hash gücü açısından hala ikinci sırada olduğunu gösteriyor. CCAF araştırmacılarına göre Çin; Bitcoin’in küresel hash oranının yaklaşık %22’sine hakim. 

Amerika Birleşik Devletleri şu anda %37,69 ile lider durumda yer alıyor. Listenin 3 ve 4. sıralarında ise Kazakistan ve Rusya var. Cambridge Alternatif Finans Merkezi, 2022 hashrate istatistiklerini vurgulamak adına kuruluşun bitcoin madenciliği verilerini ve haritasını güncelledi. Temmuz 2021’de ise CCAF’ın Çin’in hash oranının %46 düştüğünü gösteren verilerini paylaşmıştı.

O zamanlar, Çin hükümeti bitcoin madenciliğini yasaklamıştı. Ardından ülkedeki madencilerin çoğu yeniden konumlandırıldı. Bununla birlikte, en son CCAF istatistikleri, Çin’in Bitcoin (BTC) ağına adanmış küresel hash gücü açısından en büyük ikinci lider olması nedeniyle Çin’in hash oranının hala çok belirgin olduğunu gösteriyor. Çalışmanın yazarları, Çin’de bulunan madencilerin konumlarını gizlemek için büyük olasılıkla sanal özel ağlardan (VPN’ler) yararlandığına inanıyor. 

Rapor, Çin’in toplam Bitcoin ağı hash oranındaki payının %21,11 olduğunu gösteriyor. CCAF’ın verileri, kuruluşun ortak madencilik havuzları Foundry, Poolin, Viabtc ve Btc.com’dan toplanıyor. Ayrıca Çin’den kaynaklanan hash oranlarının bir kısmı VPN’lerden yararlanmıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish