Çin’de yasaklara rağmen kripto paraları yakın takibe aldı. Polis tam 63 kişi tutukladı.

Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarını altüst eden Çin bugünlerde yeniden gündemde. Ek olarak son hamle çok ses getirdi. Çin, geçtiğimiz yıl küresel ısınmanın sorumlusu olarak Bitcoin’i madencilerini hedef gösterdi.

Çin komşu ve alternatif ülkelere giden madenciler bugün geçtiğimiz yıldan çok daha güçlü biçimde Bitcoin madenciliği yapmayı sürdürüyor.

Kripto Para Operasyonu

Çin polisi kripto paralar aracılığıyla 12 milyar Çin yuanı (ort.1,7 milyar dolar) aklayan 63 kişiyi tutukladı. Suç çetesinin Mayıs 2021’den itibaren dolandırıcılık ve kumar gibi yasadışı kaynaklardan elde edilen gelirler elde ettiği ve ABD doları ile bire bir sabitlenmiş bir stablecoin olan Tether’a dönüştürdüğü bilgisini paylaştı. Üstelik çete parayı tekrar Çin yuanına dönüştürmek kripto para alım satım hesapları kullanıyor.

Edinilen bilgiye göre, Çin’de yasaklı mesajlaşma servisi Telegram’ı kullanarak, ülke çapında fonların aklanmasına yardımcı olmak için kripto hesapları açacak çeşitli kişileri işe aldıklarını söyledi. Yetkililer Çin’in yaklaşık 16 milyon dolara el koyduğunu da açıkladı. Çinli kullanıcılar global borsalar üzerinden işlem yapmaya çalışsa da Çin devleti kurduğu güçlü baskıyla bunu da büyük ölçüde engelliyor.

Kamu Güvenliği Bürosu, şüphelilerden birinin banka hesabında aylık 10 milyon yuan işlem hacmi olduğunu fark ettiğinde uyarıldı. Hatta yetkililer, şüphelilerden ikisinin Tayland’ın Bangkok kentine kaçtığını ancak Çin’e dönmeye ikna edildiklerini söyledi.
Çin’de polis, kripto para birimleri aracılığıyla kara para akladığından şüphelenilen 1000’den fazla kişiyi tutukladı.

Çin’de dijital yuan ile kara para aklama faaliyetleri önlenemiyor. Kripto paralar ülkedeki vatandaşlar tarafından gizlice de olsa kullanılmaya devam ediyor.

Çin’de Kripto Para Kaosu

Günümüzde devletler kendi dijital para birimleri üzerinde çalışıyor. Çin, kripto paralar konusunda kendince faydalı olan teknolojisini alarak kendi dijital para birimini (CBDC) oluşturdu. Üstelik bu gelişmenin ardından ülke dijital yuan’a yönlendirmek için önemli bir adım attı. Son olarak kripto paraları ülke genelinde yasakladı.Haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish