İlk olarak Çin, 1 Ocak 2023 tarihinde NFT’ler için ilk düzenlenmiş piyasasını oluşturacak.

Çin’in yerel haber sitesinde yer alan bilgiye göre, yeni NFT platformunun devlete ait Chinese Technology Trade ile Art Exhibitions China ve özel bir kuruluş olan Huban Digital Copyrights tarafından geliştirildiğini açıkladı.

Böylelikle yapılan açıklamaya göre, platformun trading lisansının Çin Dijital Borsasına dayandığı ve işlemlerin ilgili dijital koleksiyonlar ve dijital telif haklarını içeriyor.

İşlem ve denetim konuları netleşecek

Uzmanlara göre, Çin Dijital Varlık Trading Platformu’nun lansmanı, dijital varlıkların yasal niteliğini, işlem yöntemlerini, denetim konularını netleştirecek. Bununla ilgili kurallar ve standartların oluşturulmasını sağlayacağını, ikincil dijital varlık işlemleri piyasasının uyumlu, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelişim aşamasını başlatacağını söyledi.

Bununla birlikte Çin İletişim Endüstrisi Birliği Blockchain Özel Komitesi Eş Başkanı Yu Jianing, verdiği bildiride, platformun piyasaya sürülmesinin Çin’in kültür endüstrisinin dijital dönüşüm sürecinin hızlanmasını temsil ettiğini söyledi.

“Çin’deki NFT piyasası önemli ölçüde etkileyecek.”

Çin ulusal NFT platformu ocak ayında yayına girecek. Bu gelişmenin Çin’deki NFT piyasasını önemli ölçüde etkileyecek. Alıcı ve satıcıların NFT’leri bulması ve alım satımını yapmasının daha kolay hale geleceği söyleniyor.

Bununla birlikte Platform, NFT’ler’in alım satımını ve dijital varlıklar için telif haklarının transferini kolaylaştıracak.

Çin’in NFT Durumu

Çin’de NFT’ler, nadir dijital koleksiyon parçalarını doğrulamanın ve satmanın bir yolu olarak popülerlik kazanmıştı. Ülkede NFT sektörü son yıllarda önemli ölçüde büyürken çeşitli platformlarda çok sayıda yüksek profilli satış gerçekleşti.

Ayrıca, merkezi bir pazarın olmaması, alıcılar ile satıcıların NFT’leri hızlı bir şekilde bulmasını ve alım satım yapılmasını zorlaştırdı. Bazı NFT’lerin gerçekliği ve mülkiyeti konusunda da endişeler hakim.

Ek olarak, Bu sorunları ele almak amacıyla Çin hükümeti 2021 yılında ulusal bir NFT platformu geliştirmek için çalıştığını duyurmuştu. Pazar yerinin, NFT’lerin ticari faaliyetleri için merkezi bir platform sağlaması, NFT pazarını daha iyi ayarlamasını ve yaratıcıların ve tüketicilerin haklarını koruma altına alacak.
Son olarak haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish