Çin’de korkuyla satış yapması nedeniyle 1 gün içerisinde bitcoin %12, ethereum ise %20’den fazla değer kaybetti. Özellikle ethereumun 2000 doların altına düşmesine sebep oldu.

Coinbase verilerine göre hafta başında 3.500 doların üstünden işlem gören ethereum, hafta sonunda 2.000 doların altına düştü. CoinGecko’daki verilere göre kripto para piyasasının toplam değeri 24 saatte %18’den fazla azalarak 1.38 trilyon dolara geriledi.

Çin Başbakan Yardımcısı, Çin’de yapılan bitcoin madenciliğe ve işlemlerine karşı daha sıkı önlemlerin alınacağını açıkladı. Duyurudan sonra madenci kaynaklı satış baskısı gözlemlenmedi. Ancak bireysel yatırımcılar aynı tavrı korumadı. Moskovski Capital CIO’su Lex Moskovski, henüz Çinli madencilerin satış yapmaya başladığına işaret eden bir veri bulunmadığını söyledi.

Çinli gazeteci Wu Blockchain, ethereum özelinde piyasa düşüşünü şöyle yorumladı; “Çinli yatırımcılar, hükümetin yuan-kripto pariteleri ile işlem yapmayı yasaklamasından endişeleniyorlar. Bazı yatırımcılar, kripto paralarını itibari paraya dönüştürememekten korkuyor. Bu sebeple çok daha fazla satım yapıyorlar. Bugünkü düşüşün sebebi bu olabilir.”

OKEx, kendi borsasına ait OKB’nin yuan ile alınıp-satılamayacağını açıkladı. Huobi da Çin’de ikamet eden vatandaşlara maden cihazı satacağını duyurdu. Her ikisi de Çin’de kurulmuş daha sonra merkezini değiştirmiş borsalar. Bütün bu yaşanan kaotik olaylar nedeniyle de Çinli yatırımcılarda korku atmosferi oluştu. 24 saatlik verilere göre de OKB %20’den, Huobi Token ise %27’den fazla değer kaybetti.

Çin başbakan yardımcısının yaptığı açıklamadan sonra sosyal medyada spekülasyonlar başladı. Ancak hiçkimse tarafından bu sıkı önlemlerin ne gibi uygulamalara sebep olacağı bilinmiyor.

Primitive Crypto’nun kurucu ortağı Dovey Wan açıklamasında, “Çin Komünist Partisinin bu düzeydeki yetkilisi karar açıklıyorsa, o kararın nasıl uygulanacağının taslağı genelde karar açıklanmadan önce hazırlanmış olur.” dedi. Ayrıca Wan, söz konusu sıkı önlemlerin 10 gün içerisinde yürürlüğe girebileceğini belirtti.

Wan, Çinli madencilerin ve bazı maden tesislerinin Pakistan, Kazakistan gibi ülkelere göç etmeye başladığını söyledi. Ayrıca “Önümüzdeki günlerde bir gözünüz hash oranında olsun.” dedi. Yatırımcılarına verdiği bir diğer tavsiye ise, “En iyisini umun; en kötüsüne hazırlanın.” oldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish