Son dönemde popülerleşen Metaverse dünyasında yeni bir gelişme daha.Çin’in en büyük üniversitelerinden biri Metaverse evrenin kampüs açtı.

Çin dev teknoloji şirketi Baidu’nun metaverse uygulaması olan XiRang içerisinde bir sanal kampüsü yer alacak. Ülkenin itibarlı eğitim kurumlarından biri olan Çin İletişim Üniversitesi böylece Metaverse’e adım atmış oldu. Üniversitede, 26 Aralık tarihinde hem sanal hem de fiziksel olarak üniversitenin yıl dönümü kutlaması ve ödül töreni gerçekleştirilecek.

Üniversite’nin yaptığı açıklamada; katılımcıların sanal gerçeklik gözlükleriyle katılım yapabilecekleri ifade edildi. Bunun yanı sıra cep telefon ve bilgisayar üzerinden kampüsün gezilebileceği eklendi.

Metaverse kavramının başlıca unsuru olan VR gözlükler ise şu an büyük bir tartışma konusu. Birçok uzman sanal gerçeklik gözlüklerinin pazarlanması için Metaverse’ün abartıldığını düşünüyor.

Baidu’nun metaverse uygulaması olan XiRang üzerinde yapılacak organizasyon Çin medyasında büyük bir ilgiyle karşılaştı. Ayrıca ülkenin sanal üniversite sayıları da giderek artıyor. Teknoloji devi Meta (eski adıyla Facebook), bu yıl VR kulaklık ve gözlük üreticisi Victory ile ortak bir çalışmayla 10 tane üniversite kampüsü inşaat etme üzerine anlaşmışlardı.

XiRang yönetici Ma Jie, yaklaşık bir ay önce yaptığı konuşmasında ise uygulamanın istenilen noktaya gelmesinin 6 yıla ihtiyacının olduğunu belirtmişti. Beklentilerin çok da yüksek olmaması gerektiğini de eklemişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish