Çin’de Baidu (arama motoru) ve Weibo gibi sosyal medya platformları; Binance, Huobi ve OKEx aramalarına sansür uygulamaya başladı. Çin’de artırılan baskının, yaklaşmakta olan 100. yıl etkinlikleri ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Google’a ve Twitter’a benzeyen Baidu ve Weibo platformları, bu üç kripto para borsasına eş zamanlı sansür uygulamaya başladı. Baidu ile Weibo kullanıcıları tarafından aktarılanlara göre “Binance, Huobi ve OKEx” isimleri için yapılan aramalarda bir sonuç çıkmıyor. Öte yandan “Bitcoin” gibi terimlerde sansür söz konusu değil.

Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham, Baidu’da bu borsaları mobilden arama yaptığında bir kısıtlama ile karşılaşmadığını, normal şekilde ulaşabildiğini söyledi. Diğer kullanıcılar da hala erişebildiğini söylüyor. Bunun bölgesel sebeplere, VPN kullanımına veya kullanılan servis sağlayıcısına bağlı olduğu düşünülüyor. Sadece söz konusu kısıtlamanın bu kullanıcılar için henüz başlamamış olabileceği belirtildi.

Ayrıca, Weib’nun yakın zamanda 20’den fazla kripto para fenomeninin hesabına bloke koyduğu bildirildi. Weibo, Baidu ve Zhihu gibi diğer online platform olan; Binance, Huobi ve OKEx’e karşı neden böyle bir sansür uygulandığı bilinmiyor. Matthew Graham Çin Komünist Partisi görüşüne göre; geleneksel 100. yıl kutlamaları için her şeyi denetledikleri kanısında. Gelişmeleri aktaran Molly Mo’da bu denetimlerin, kutlamalar nedeniyle olduğunu söyledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish