Çin geçen sene Mart ayından bu yana kripto paralar konusunda büyük bir yasaklama politikası uyguluyor. Son olarak ise yasadışı fon toplayanlara ve para aklayanlara karşı çok sert yaptırımlar olacağına dair bir uyarı yayımlandı. Ayrıca uyarıda Metaverse ve NFT konularına da değiniliyor.

Çin Yüksek Halk Savcılığı bugün yaptığı açıklamada; yasadışı şekilde fon toplamayla ilgili sert cezalar uygulanacağını ifade etti. Savcılık konuya ilişkin yayımladığı raporda; yasadışı bağış toplama olarak kabul edilen Metaverse, NFT ve kripto para projelerinde toplanan fonların suç teşkil ettiğinin üzerinde durdu. 

Savcılığın mâli suçlardan sorumlu yöneticisi Zheng Xinjian; hukuk sisteminin bu tür mâli suçlarla başa çıkabilmesi için yargısal kararların alınması gerektiğinin üzerinde durdu. Şubat ayında kripto paralar adli bir konuda “yasa dışı fon toplama” olarak ifade edilmişti.

NFT ve Metaverse Alanında Yasak Yok

Kripto paralar ve madenciliğin aksine NFT’ler ve Metaverse Çin’de yasak değil. Ancak devlet medyası her defasında bu trendler hakkında uyarılarda bulunuyor.

Çin’de düzenlenen yıllık ulusal oturumda, merkezi iki politik parti Metaverse için düzenlemeler ve yatırımlar talep etmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish