Çin’de son 12 aylık dönem içerisinde ülke dışına toplamda 50 milyar dolar değerinde kripto para aktarıldığı ortaya çıktı. Bu durumun nedeninin dışarıya sermaye kaçırmak olduğu düşünülüyor.

Kripto para istihbarat şirketi Chainalysis’in yayınlandığı son raporda, değeri 50 milyon doların üstünde olan kripto paraların geçen 12 ay süresince Çin merkezli dijital cüzdanlardan dünyanın diğer bölgelerine taşındığı belirtildi.  Chainalysis’in raporunda “Son 12 ayda Çin merkezli adreslerden yurt dışındaki adreslere 50 milyar dolar değerinde kripto para aktarımı yapıldığını belirledik. Bu, ticaret savaşları ve yuan’ın devalüasyonuyla gerçekleşti” ifadeleri yer aldı. Açıklanan raporda ayrıca şunlara da yer verildi; “Açıkçası bunların hepsi sermaye kaçışı değil ancak 50 milyar doları Doğu Asya’dan diğer bölgelerde kripto para yoluyla sermaye kaçışı için azami tavan olarak düşünebiliriz.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, 50 milyar doların bir kısmının Tether olduğu belirtildi, “Toplamda 18 milyardan fazla Tether, son 12 ayda Doğu Asya adreslerinden diğer bölgelere gönderildi.” Şirket yapılan 18 milyar dolarlık aktarımın bir kısmını, yeni çıkarılan coinleri Tether’e dönüştürerek yurt dışında bulunan borsalara gönderen Çinli madencilere dayandırdı. Chainalysis’e göre Tether hareketindeki artışta bazı haberler de katkı yaptığını belirtti. Bunlardan ilki, Ekim ayı içerisinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Blockchain’i açık bir şekilde destekleyeceklerini açıklamasıydı. İkincisi ise Bitcoin’in Mart ayının ortalarındaki büyük satış dalgası sonrası toparlanmaya başlamasıydı.

Chainalysis, “Hem ABD hem de Çin’deki hisseler, hâlâ değer kaybediyordu. Tether hareketinin çoğu, Doğu Asyalı kripto para trader’larının kripto para fiyatlarındaki oynaklığın yüksek olduğu bir zamanda alım satım yapmak için uluslararası borsalara aktarımlarından kaynaklanırken ekonomik kargaşanın Çin’den bir miktar sermaye kaçışına yol açmış olması da muhtemeldir.” notunu düştü.

Leave a comment

tr_TRTurkish